Week 8: Peachtree Classic - Day 1

March 8, 2014 - We're back in Atlanta for the Peachtree Classic.

Peachtree Classic

This tournament is being played at various locations in the Atlanta area.

18 Club - GA5 18 Jeff

GA5 18 Jeff earned the #6 overall seed and was #1 in Pool F.
Sat 8 Mar 2:00pm GA5 18 Jeff vs. NW Storm 18-1 W 25-9, 25-7
Sat 8 Mar 4:00pm GA5 18 Jeff vs. Volley One 18 National W 25-13, 25-8
18 Jeff won their pool at 2-0 to keep their #6 seed!

GA5 18 Jeff continued as the #1 team in Pool FF.
Sat 8 Mar 5:00pm GA5 18 Jeff vs. Georgia Adrenaline 18 W 25-13, 25-19
Sat 8 Mar 7:00pm GA5 18 Jeff vs. Atlanta Extreme South 18 W 25-15, 25-12
18 Jeff won their pool again at 2-0 to make the Gold Bracket!

17 Club - GA5 17 Jason

GA5 17 Jason earned the #6 overall seed and was #1 in Pool F.
Sat 8 Mar 2:00pm GA5 17 Jason vs. Middle Tennessee 173 North W 25-14, 25-8
Sat 8 Mar 4:00pm GA5 17 Jason vs. ProLink 172 W 25-16, 25-23
17 Jason won their pool at 2-0 to keep their #6 seed!

GA5 17 Jason continued as the #1 team in Pool FF.
Sat 8 Mar 5:00pm GA5 17 Jason vs. Hoku W 25-14, 25-22
Sat 8 Mar 7:00pm GA5 17 Jason vs. Atlanta Boom 17 Orange W 19-25, 25-8, 15-5
17 Jason won their pool again at 2-0 to make the Gold Bracket!

16 Open - GA5 16 Sharaya

GA5 16 Sharaya started as the #2 team in Pool B.
Sat 8 Mar 3:00pm GA5 16 Sharaya vs. Tsunami Rome 16-1 W 18-25, 29-27, 15-9
Sat 8 Mar 4:00pm GA5 16 Sharaya vs. ProLink 161 W 27-25, 25-14
16 Sharaya won thier pool at 2-0 to become the #2 seed!

GA5 16 Sharaya moved up as the #1 team in Pool BB.
Sat 8 Mar 5:00pm GA5 16 Sharaya vs. Carolina One 16 Power Greenville L 28-30, 19-25
Sat 8 Mar 7:00pm GA5 16 Sharaya vs. Tsunami Dekalb 15 Caroline W 25-22, 25-20
16 Sharaya finished in a three-way tie at 1-1. 16 Sharaya beat Tsunami Dekalb 25-18 in a playoff to finish second and make the Gold Bracket!

16 Club - GA5 16 Christine

GA5 16 Christine started as the #2 team in Pool C.
Sat 8 Mar 3:00pm GA5 16 Christine vs. West Georgia 16-1 W 25-19, 25-10
Sat 8 Mar 4:00pm GA5 16 Christine vs. Kingsport 16 Frank W 25-22, 23-25, 15-13
16 Christine won their pool at 2-0 to become the #3 seed!

GA5 16 Christine continued as the #1 team in Pool CC.
Sat 8 Mar 5:00pm GA5 16 Christine vs. C4 16 Silver W 25-18, 20-25, 15-10
Sat 8 Mar 7:00pm GA5 16 Christine vs. Volley One 16 National L 23-25, 25-12, 15-17
16 Christine won their pool at 1-1 with a 3-3 sets record after beating C4 25-16 in a playoff set to make the Gold Bracket!

15 Open - GA5 15 Mike, GA5 15 Mallory

GA5 15 Mike earned the overall #3 seed and was #1 in Pool C.
Sat 8 Mar 8:00am GA5 15 Mike vs. Tsunami Dekalb 14 Kari W 19-25, 25-11, 15-6
Sat 8 Mar 10:00am GA5 15 Mike vs. Atlanta Extreme 15 Karen W 25-13, 25-10
Sat 8 Mar 1:00pm GA5 15 Mike vs. C4 15 Navy W 25-21, 25-27, 16-14
15 Mike won their pool at 3-0 to take their #3 seed to the Gold Bracket!

GA5 15 Mallory started as the #4 team in Pool D.
Sat 8 Mar 9:00am GA5 15 Mallory vs. Lake Norman 15 Grey L 25-17, 20-25, 8-15
Sat 8 Mar 10:00am GA5 15 Mallory vs. Middle Tennessee 151 RC W 18-25, 25-20, 15-10
Sat 8 Mar 12:00pm GA5 15 Mallory vs. Crossfire 15 Smack W 23-25, 25-21, 15-12
15 Mallory finished second in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket!

15 Club - GA5 15 Mandy

GA5 15 Mandy earned the #2 overall seed and was #1 in Pool B.
Sat 8 Mar 8:00am GA5 15 Mandy vs. Middle Tennessee 153 North W 25-16, 25-18
Sat 8 Mar 10:00am GA5 15 Mandy vs. Atlanta Extreme 15 Bionca W 25-19, 25-23
15 Mandy won their pool at 2-0 to keep their #2 seed!

GA5 15 Mandy continues as the #1 team in Pool BB.
Sat 8 Mar 11:00am GA5 15 Mandy vs. Atlanta Extreme South 15 W 25-14, 25-17
Sat 8 Mar 1:00pm GA5 15 Mandy vs. Biltmore 15N L 14-25, 19-25
15 Mandy finished second in their pool at 1-1 to land in the Silver Bracket.

14 Open - GA5 14 Cherry

GA5 14 Cherry started as the #2 team in Pool C.
Sat 8 Mar 3:00pm GA5 14 Cherry vs. C4 17 Navy L 18-25, 25-16, 7-15
Sat 8 Mar 5:00pm GA5 14 Cherry vs. Tsunami Rome 14-1 W 25-7, 25-12
Sat 8 Mar 7:00pm GA5 14 Cherry vs. Ethos 14 Black L 21-25, 25-21, 9-15
14 Cherry finished third in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

13 Club - GA5 13 Randy

GA5 13 Randy started as the #2 team in Pool C.
Sat 8 Mar 8:00am GA5 13 Randy vs. Classic City 13-1 W 25-18, 25-14
Sat 8 Mar 9:00am GA5 13 Randy vs. RCS Intimidators L 16-25, 18-25
Sat 8 Mar 10:00am GA5 13 Randy vs. ProLink 132 L 25-16, 17-25, 9-15
Sat 8 Mar 12:30pm GA5 13 Randy vs. Middle Tennessee 133 North L 19-25, 11-25
13 Randy finished fourth in their pool at 1-3 to land in the Silver Bracket.

12 Club - GA5 12 Amy

GA5 12 Amy started as the #2 team in Pool C.
Sat 8 Mar 8:00am GA5 12 Amy vs. Atlanta Extreme 11 Joel W 25-12, 25-9
Sat 8 Mar 9:00am GA5 12 Amy vs. Atlanta Boom 10 Orange Rox W 25-19, 25-14
Sat 8 Mar 10:00am GA5 12 Amy vs. ProLink 111 W 25-19, 25-15
Sat 8 Mar 12:30pm GA5 12 Amy vs. Cobb Atlanta 12 Yuri L 21-25, 26-28
12 Amy finished second in their pool at 3-1 to make the Gold Bracket!


GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We have 2 former Division I coaches leading our girls. GA5 focuses on getting coaches from the college ranks to best serve our athletes.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2017 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax