Week 15: SRVA Championships - Day 1

April 26, 2014 - It's time for regionals and an opportunity to earn some bids!

SRVA Region Championships

This tournament is being played at the Georgia World Congress Center in Atlanta, GA.

18 Power - GA5 18 April, GA5 18 Jeff

18 April started as the #2 team in Pool P1.
Sat 26 Apr 9:00am GA5 18 April vs. Metro 18-1 W 25-18, 25-10
Sat 26 Apr 11:00am GA5 18 April vs. Choo Choo 18-1 Black L 19-25, 25-19, 12-15
Sat 26 Apr 1:00pm GA5 18 April vs. A5 18 Marc L 16-25, 21-25
18 April finished third in their pool at 1-2 and will play in the Championship Bracket.

18 Jeff started as the #4 team in Pool P4.
Sat 26 Apr 9:00am GA5 18 Jeff vs. Rocket City 18-1 L 14-25, 25-22, 9-15
Sat 26 Apr 10:00am GA5 18 Jeff vs. Atlanta Extreme 18-1 Lauren L 17-25, 19-25
Sat 26 Apr 12:00pm GA5 18 Jeff vs. Southern Select 18-1 W 25-14, 25-22
18 Jeff finished third in their pool at 1-2 and will play in the Championship Bracket.

17 Power - GA5 17 Katie

17 Katie started as the #3 team in Pool P4.
Sat 26 Apr 8:00am GA5 17 Katie vs. Club West Nashville 17-1 National W 25-22, 12-25, 15-9
Sat 26 Apr 11:00am GA5 17 Katie vs. Atlanta Extreme 17-1 Chelsea W 27-25, 25-23
Sat 26 Apr 12:00pm GA5 17 Katie vs. Tsunami 17-2 Kaley W 22-25, 25-17, 15-9
17 Katie won their pool at 3-0 to steal the #4 seed in the Championship Bracket!

17 Club - GA5 17 Jason

17 Jason started as the #2 team in Pool P4.
Sat 26 Apr 9:00am GA5 17 Jason vs. Atlanta Boom 17-3 Charlotte W 25-12, 25-16
Sat 26 Apr 11:00am GA5 17 Jason vs. Gadsden 17-5 W 25-17, 25-22
Sat 26 Apr 1:00pm GA5 17 Jason vs. BVC 17-1 Black L 21-25, 10-25
17 Jason finished second in their pool at 2-1 and will play in the Championship Bracket.

16 Power - GA5 16 Suzanne, GA5 16 Sharaya

16 Suzanne earned the #6 overall seed and was #1 in Pool P6.
Sat 26 Apr 8:00am GA5 16 Suzanne vs. A5 South 16-2 Mark W 25-23, 25-20
Sat 26 Apr 10:00am GA5 16 Suzanne vs. Atlanta Boom 16-1 Diamond Rox W 25-17, 25-18
Sat 26 Apr 1:00pm GA5 16 Suzanne vs. A5 South 16-1 James W 25-21, 25-19
16 Suzanne won their pool at 3-0 to take their #6 seed to the Championship Bracket!

16 Sharaya started as the #3 team in Pool P9.
Sat 26 Apr 8:00am GA5 16 Sharaya vs. Cobb Atlanta 16-1 Mikki L 12-25, 18-25
Sat 26 Apr 9:00am GA5 16 Sharaya vs. Choo Choo 16-1 Black L 18-25, 13-25
Sat 26 Apr 12:00pm GA5 16 Sharaya vs. K2 16-1 Elite L 17-25, 15-25
16 Sharaya finished last in their pool at 0-2, then lost a seeding match and will play in the Championship Bracket.

16 Club - GA5 16 Christine

16 Christine started as the #3 team in Pool P1.
Sat 26 Apr 8:00am GA5 16 Christine vs. Choo Choo 16-2 White L 17-25, 16-25
Sat 26 Apr 11:00am GA5 16 Christine vs. North Georgia Aces 16-1 Jen W 16-25, 25-22, 15-9
Sat 26 Apr 12:00pm GA5 16 Christine vs. Atlanta Boom 16-4 Arieon W 25-9, 25-17
16 Christine finished second in their pool at 2-1 and must win a play-in match Sunday morning to make the Championship Bracket.

15 Power - GA5 15 Mike, GA5 15 Mallory

15 Mike started as the #2 team in Pool P8.
Sat 26 Apr 3:30pm GA5 15 Mike vs. Tsunami Dekalb 15-2 Julie W 20-25, 25-22, 15-12
Sat 26 Apr 5:30pm GA5 15 Mike vs. Tsunami 15-2 Emily W 25-19, 25-18
Sat 26 Apr 7:30pm GA5 15 Mike vs. Club West Nashville 15-1 National L 19-25, 23-25
15 Mike finished second in their pool at 2-1 to make the Championship Bracket.

15 Mallory started as the #2 team in Pool P1.
Sat 26 Apr 3:30pm GA5 15 Mallory vs. Tsunami 15-4 Tim W 25-13, 25-10
Sat 26 Apr 5:30pm GA5 15 Mallory vs. Georgia Juniors 15-1 Black W 16-25, 25-19, 15-8
Sat 26 Apr 7:30pm GA5 15 Mallory vs. Tsunami 15-1 Morgann L 9-25, 15-25
15 Mallory finished second in their pool at 2-1 to make the Championship Bracket.

14 Power - GA5 14 Sandy

14 Sandy started as the #2 team in Pool P4.
Sat 26 Apr 3:30pm GA5 14 Sandy vs. Club West Nashville 14-2 Elite W 25-11, 25-14
Sat 26 Apr 5:30pm GA5 14 Sandy vs. ProLink 14-1 Kara W 28-26, 25-23
Sat 26 Apr 7:30pm GA5 14 Sandy vs. A5 South 14-1 Amber L 21-25, 23-25
14 Sandy finished second in their pool at 2-1 and will play in the Championship Bracket.

13 Power - GA5 13 Alexis

13 Alexis started as the #3 team in Pool P2.
Sat 26 Apr 2:30pm GA5 13 Alexis vs. Alliance 13-2 Molten L 18-25, 15-25
Sat 26 Apr 5:30pm GA5 13 Alexis vs. Alliance Airborne 13-1 W 25-20, 14-25, 15-11
Sat 26 Apr 6:30pm GA5 13 Alexis vs. Atlanta Extreme 13-1 Leslie W 25-22, 17-25, 15-5
13 Alexis finished second in their pool at 2-1 and will play in the Championship Bracket.

Dogwood Donnybrook

This tournament is being played at the Southern Volleyball Center in Roswell, GA.

15 Club - GA5 15 Mandy

15 Mandy earned the overall #2 seed and was #1 in Pool R1P2.
Sat 26 Apr 8:00am GA5 15 Mandy vs. Ichiban 15-1 Ashley W 25-19, 25-11
Sat 26 Apr 10:00am GA5 15 Mandy vs. West Georgia 15-2 W 25-11, 25-9
Sat 26 Apr 1:00pm GA5 15 Mandy vs. Crossfire 15-2 Purple W 25-20, 23-25, 15-12
15 Mandy won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket!

14/13 Club - GA5 14 Cherry, GA5 14 Alyssa, GA5 13 Randy

14 Cherry earned the overall #2 seed and was #1 in Pool R1P2.
Sat 26 Apr 3:00pm GA5 14 Cherry vs. Crossfire 14-2 Purple W 25-10, 25-5
Sat 26 Apr 5:00pm GA5 14 Cherry vs. Ichiban 13-1 Christie W 25-8, 25-3
Sat 26 Apr 8:00pm GA5 14 Cherry vs. Intensity 14-1 Saunders W 25-16, 25-9
14 Cherry won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the 14 Club Gold Bracket!

14 Alyssa started as the #2 team in Pool R1P3.
Sat 26 Apr 4:00pm GA5 14 Alyssa vs. Classic City 13-1 W 25-14, 25-13
Sat 26 Apr 6:00pm GA5 14 Alyssa vs. TCA Atlanta 13-1 W 25-14, 25-15
Sat 26 Apr 8:00pm GA5 14 Alyssa vs. Crossfire 14-1 Smack W 29-27, 23-25, 15-10
14 Alyssa won their pool at 3-0 to steal the #3 seed in the 14 Club Gold Bracket!

13 Randy started as the #3 team in Pool R1P4.
Sat 26 Apr 3:00pm GA5 13 Randy vs. Club Crimson 14-1 L 16-25, 25-17, 9-15
Sat 26 Apr 6:00pm GA5 13 Randy vs. C4 14-2 White L 15-25, 16-25
Sat 26 Apr 7:00pm GA5 13 Randy vs. Inceptor 14-1 L 25-22, 14-25, 6-15
13 Randy finished last in their pool at 0-3 and wlll play in the 13 Club Gold Bracket.

12 Club - GA5 12 Amy

12 Amy started as the #2 team in Pool R1P1.
Sat 26 Apr 8:00am GA5 12 Amy vs. A5 12-7 Bri W 25-17, 25-20
Sat 26 Apr 10:00am GA5 12 Amy vs. A5 South 12-2 Kel L 15-25, 23-25
Sat 26 Apr 11:00am GA5 12 Amy vs. Middle Tennessee 12-2 Daulton W 24-26, 25-23, 15-11
12 Amy finished fourth in their pool at 2-1 with a 4-3 sets record and will play in the Gold Bracket.


GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We are driven by integrity, honesty, open communication and the will to serve young ladies as best we can.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2018 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax