Week 3: Icebreaker

January 31, 2015 - Back at home for the Icebreaker and at the same time visiting Knoxville and Nashville.

Icebreaker

This tournament is being played at the Suwanee Sports Academy, the Southern Volleyball Center and Peachtree Ridge High School.

18/17 Power - GA5 18 April

GA5 18 April started as the #2 team in Pool R1P3.
Sat 31 Jan 9:00am GA5 18 April vs. A5 South 17-2 Dave W 25-18, 25-10
Sat 31 Jan 11:00am GA5 18 April vs. Metro Atlanta 18 Elite W 25-16, 25-21
Sat 31 Jan 1:00pm GA5 18 April vs. A5 18 Katie W 25-13, 25-17
18 April won their pool at 3-0 and will play in the 18 Power Gold Bracket!

18 Power Gold Bracket
Sun 1 Feb 8:00am GA5 18 April vs. Metro Atlanta 18 Elite W 25-23, 25-19
Sun 1 Feb 10:00am GA5 18 April vs. Metro Atlanta 17 Elite W 25-14, 15-25, 15-8
Sun 1 Feb 12:00pm GA5 18 April vs. A5 18 Marc L 11-25, 12-25
18 April lost in the finals to finish in 2nd place.

18/17 Club - GA5 17 Jason

GA5 17 Jason started as the #2 team in Pool R1P2.
Sat 31 Jan 9:00am GA5 17 Jason vs. 41 South 17-1 Black L 23-25, 22-25
Sat 31 Jan 11:00am GA5 17 Jason vs. Push 1 171 W 25-12, 25-19
Sat 31 Jan 1:00pm GA5 17 Jason vs. Set One 181 L 25-27, 26-28
17 Jason finished third in their pool at 1-2 with a 2-4 sets record and will play in the 17 Club Gold Bracket.

17 Club Gold Bracket
Sun 1 Feb 8:00am GA5 17 Jason vs. Cobb Atlanta 17-2 Chelsea W 25-20, 25-11
Sun 1 Feb 10:00am GA5 17 Jason vs. Ichiban 17 Sloan L 25-19, 14-25, 13-15
17 Jason lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

16 Power - GA5 16 Dawn

GA5 16 Dawn earned the #2 overall seed and was #1 in Pool R1P2.
Sat 31 Jan 3:00pm GA5 16 Dawn vs. Knoxville Volleyball Academy 16 White W 25-11, 25-21
Sat 31 Jan 5:00pm GA5 16 Dawn vs. Tsunami 16 Kyle L 20-25, 16-25
Sat 31 Jan 7:00pm GA5 16 Dawn vs. North Atlanta 16-2 Paul W 25-22, 15-16
16 Dawn finished second in their pool at 1-1 and won their crossover to play in the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 1 Feb 9:00am GA5 16 Dawn vs. Tsunami 16 Kyle L 18-25, 20-25
Sun 1 Feb 2:00pm GA5 16 Dawn vs. Metro Atlanta 16 Power W 21-25, 25-13, 15-12
16 Dawn lost in the quarterfinals and then won a consolation match to finish in 5th place.

16 Club - GA5 16 Christine

GA5 16 Christine started as the #3 team in Pool R1P1.
Sat 31 Jan 3:00pm GA5 16 Christine vs. Crossfire 16 Third Degree L 21-25, 7-25, 9-25
Sat 31 Jan 4:15pm GA5 16 Christine vs. Crush South Volleyball 16 W 25-21, 25-8, 25-11
16 Christine finished second in their pool at 3-3 to make the Gold Pools.

Gold Pool R2CP-B
Sun 1 Feb 1:00pm GA5 16 Christine vs. Raider Nation L 5-25, 17-25
Sun 1 Feb 2:00pm GA5 16 Christine vs. Cobb Atlanta 16-3 Morgan L 15-25, 19-25
16 Christine ended up last in their pool at 0-2 to finish tied for 5th.

15 Power - GA5 15 Mike

GA5 15 Mike started as the #2 team in Pool R1P1.
Sat 31 Jan 4:00pm GA5 15 Mike vs. Metro Atlanta 15 Elite W 25-12, 25-18
Sat 31 Jan 6:00pm GA5 15 Mike vs. A5 15 Arieon W 25-14, 31-29
Sat 31 Jan 8:00pm GA5 15 Mike vs. Tsunami 15 Morgann L 25-20, 25-15
15 Mike finished second in their pool at 2-1 and will play in the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 1 Feb 9:00am GA5 15 Mike vs. A5 South 15-2 Julie W 25-20, 25-16
Sun 1 Feb 11:00am GA5 15 Mike vs. A5 14 Karen W 23-25, 25-23, 16-14
Sun 1 Feb 12:00pm GA5 15 Mike vs. Tsunami 15 Morgann L 21-25, 19-25
15 Mike lost in the finals to finish in 2nd place.

14 Power - GA5 14 Sandy, GA5 14 Cherry

GA5 14 Sandy starts as the #4 team in Pool R1P1 on SVC Courts 1 and 3. GA5 14 Cherry is the #5 team in the same pool.
Sat 31 Jan 3:00pm GA5 14 Sandy vs. Metro Atlanta 14 Elite W 25-17, 25-21
Sat 31 Jan 3:00pm GA5 14 Cherry vs. ProLink 14N Adam L 19-25, 16-25
Sat 31 Jan 4:00pm GA5 14 Cherry vs. North Atlanta 14-1 Steve L 8-25, 13-25
Sat 31 Jan 5:00pm GA5 14 Sandy vs. A5 South 14-1 Matt L 20-25, 19-25
Sat 31 Jan 7:00pm GA5 14 Sandy vs. GA5 14 Cherry W 25-15, 25-20
Sat 31 Jan 8:00pm GA5 14 Cherry vs. A5 South 14-1 Matt L 13-25, 7-25
Sun 1 Feb 12:00pm GA5 14 Sandy vs. North Atlanta 14-1 Steve L 22-25, 18-25
Sun 1 Feb 1:00pm GA5 14 Sandy vs. ProLink 14N Adam W 25-15, 25-20
Sun 1 Feb 1:00pm GA5 14 Cherry vs. Metro Atlanta 14 Elite L 25-14, 14-25, 12-15
Sun 1 Feb 2:30pm GA5 14 Sandy vs. ProLink 14N Adam L 20-25
14 Sandy ended up in a three-way tie for second at 3-2, but lost a playoff game to finish in 4th place. 14 Cherry finished in 6th place at 0-5..

13 Club - GA5 13 Alexis

GA5 13 Alexis started as the #2 team in Pool R1P1.
Sat 31 Jan 9:00am GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 13-4 Briana W 25-12, 25-14
Sat 31 Jan 10:00am GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 13-1 Courtney W 21-25, 25-22, 17-15
13 Alexis won their pool at 2-0 to become the #1 overall seed!

GA5 13 Alexis continued as the #1 team in Pool R2A.
Sat 31 Jan 11:30am GA5 13 Alexis vs. Matrix Volleyball 13-1 W 15-25, 25-14, 15-2
Sat 31 Jan 1:30pm GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 13-3 Claire W 25-19, 25-14
13 Alexis won their pool again at 2-0 and will play in the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 1 Feb 9:00am GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 13-4 Briana W 25-9, 25-19
Sun 1 Feb 11:00am GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 13-1 Courtney L 23-25, 23-25
13 Alexis lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

12 Club - GA5 12 Jasmine, GA5 12 Aneisha

GA5 12 started as the #3 team in Pool R1P2.
Sat 31 Jan 8:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 South 12-2 Kel W 25-12, 25-13
Sat 31 Jan 11:00am GA5 12 Jasmine vs. Metro Atlanta 12 Elite W 25-22, 25-17
Sat 31 Jan 12:00pm GA5 12 Jasmine vs. A5 11 Miranda W 25-8, 25-3
12 Jasmine won their pool at 3-0 to make the Gold Bracket!

GA5 12 Aneisha started as the #2 team in Pool R1P3.
Sat 31 Jan 9:00am GA5 12 Aneisha vs. A5 12 Tina L 10-25, 8-25
Sat 31 Jan 10:00am GA5 12 Aneisha vs. North Atlanta 12-2 Danielle L 5-25, 15-25
Sat 31 Jan 12:00pm GA5 12 Aneisha vs. A5 11 Bri L 6-25, 13-25
12 Aneisha finished last in their pool at 0-2 and then lost their crossover to land in the Silver Bracket.

Gold Bracket
Sun 1 Feb 8:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 11 Bri L 23-25, 25-14, 13-15
Sun 1 Feb 10:00am GA5 12 Jasmine vs. North Atlant 12-2 Danielle W 25-21, 25-18
12 Jasmine lost in the quarterfinals and then won their consolation to finish tied for 5th.

Silver Bracket
Sun 1 Feb 1:00pm GA5 12 Aneisha vs. A5 11 Jill W 25-16, 25-19
Sun 1 Feb 2:00pm GA5 12 Aneisha vs. A5 11 Miranda L 24-26, 18-25
12 Aneisha lost in the semifinals to finish tied for 11th.

K2 Wilderness at the Smokies

This tournament is being played at the Sevierville Events Center in Sevierville, TN.

17 Power - GA5 17 Katie

GA5 17 Katie started as the #3 team in Pool R1A.
Sat 31 Jan 2:30pm GA5 17 Katie vs. Union 16 Asics Thomerson L 11-25, 12-25
Sat 31 Jan 5:30pm GA5 17 Katie vs. K2 16-2 Team L 20-25, 26-28
Sat 31 Jan 6:30pm GA5 17 Katie vs. Mountain Elite 17U L 21-25, 27-25, 10-15
17 Katie finished last in their pool at 0-3 to land in the Silver Bracket.

Silver Bracket
Sun 1 Feb 11:00am GA5 17 Katie vs. Vision 17U L 27-25, 22-25
Sun 1 Feb 1:00pm GA5 17 Katie vs. Capital City Juniors 17-1 L 25-14, 19-25, 8-15
17 Katie lost in the quarterfinals and then lost their consolation match to finish in 14th place.

15 Power - GA5 15 Karen

GA5 15 Karen started as the #2 team in Pool R1B.
Sat 31 Jan 9:00am GA5 15 Karen vs. Ethos 15 East W 25-9, 25-13
Sat 31 Jan 11:00am GA5 15 Karen vs. Mountain Elite 15U L 21-25, 23-25
Sat 31 Jan 1:00pm GA5 15 Karen vs. Carolina Select 15 Ken L 15-25, 15-25
15 Karen finished third in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

Silver Bracket
Sun 1 Feb 9:00am GA5 15 Karen vs. K2 15-2 Team W 25-14, 28-30, 15-9
Sun 1 Feb 11:00am GA5 15 Karen vs. Cobb Atlanta 15-3 Katie L 23-25, 15-25
15 Karen lost in the semifinals to finish tied for 15th.

Music City Block Party

This tournament is being played at the A-Game Sportsplex in Franklin, TN. All times Central.

18 Club - GA5 18 Jessica

GA5 18 Jessica earned the overall #2 seed and was #1 in Pool B.
Sat 31 Jan 3:00pm GA5 18 Jessica vs. New South 18-1 W 25-18, 25-18
Sat 31 Jan 5:00pm GA5 18 Jessica vs. MidTN 18-2 L 21-25, 15-25
Sat 31 Jan 6:00pm GA5 18 Jessica vs. Alliance Airborne 18-1 W 25-10, 25-20
18 Jessica was second in their pool at 1-1 and won a crossover to make the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 1 Feb 8:00am GA5 18 Jessica vs. New South 18-1 L 12-25, 11-25
Sun 1 Feb 10:00am GA5 18 Jessica vs. Alliance Airborne 18-1 W 11-25, 25-10, 15-7
18 Jessica lost in the quarterfinals and then won their consolation match to finish in 5th place.

15 Club - GA5 15 Tracey

GA5 15 Tracey started as the #2 team in Pool A.
Sat 31 Jan 4:00pm GA5 15 Tracey vs. Alliance Murfreesboro 15-1 W 25-19, 26-24
Sat 31 Jan 6:00pm GA5 15 Tracey vs. Tsunami Dekalb 15-2 W 25-17, 25-11
Sat 31 Jan 8:00pm GA5 15 Tracey vs. Capital City Juniors 15-2 L 8-25, 3-25
15 Tracey finished second in their pool at 2-1 to land in the Bronze Bracket.

Bronze Bracket
Sun 1 Feb 1:00pm GA5 15 Tracey vs. Club West Nashville 15-3 Gold W 25-18, 25-17
Sun 1 Feb 3:00pm GA5 15 Tracey vs. Scenic City 15-1 L 21-25, 19-25
Sun 1 Feb 4:00pm GA5 15 Tracey vs. New South 15-1 W 25-22, 25-16
15 Tracey lost in the semifinals and then won a consolation match to finish in 15th place.

14 Club - GA5 14 Jaclyn

GA5 14 Jaclyn started as the #4 team in Pool F.
Sat 31 Jan 9:00am GA5 14 Jaclyn vs. Alliance South 14-1 L 22-25, 26-24, 8-15
Sat 31 Jan 10:00am GA5 14 Jaclyn vs. Alabama Aces 14-1 L 11-25, 25-21, 13-15
Sat 31 Jan 12:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Smith Lake Juniors 14-2 Black L 19-25, 14-25
14 Jaclyn finished last in their pool at 0-3 to land in the Copper Bracket.

Copper Bracket
Sun 1 Feb 1:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Alliance South 14-1 W 20-25, 25-20, 16-14
Sun 1 Feb 2:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Dynamite 14-1 L 15-25, 25-22, 11-15
17 Jaclyn lost in the finals to finish in 18th place.

13 Club-Power - GA5 13 Kelsey

GA5 13 Kelsey started as the #2 team in Pool C.
Sat 31 Jan 4:00pm GA5 13 Kelsey vs. MidTN 13-3 L 7-25, 13-25
Sat 31 Jan 6:00pm GA5 13 Kelsey vs. Alliance 12-1 Molten L 12-25, 4-25
Sat 31 Jan 8:00pm GA5 13 Kelsey vs. Force Elite 13-1 Black L 13-25, 15-25
13 Kelsey finished last in their pool at 0-3 to land in the 13 Club Bronze Bracket.

13 Club Bronze Bracket
Sun 1 Feb 9:00am GA5 13 Kelsey vs. Madison 13-1 L 5-25, 8-25
Sun 1 Feb 10:00am GA5 13 Kelsey vs. MidTN 13-4 RC L 15-25, 8-25
13 Kelsey lost in the semifinals and then lost their consolation match to finish in 14th place.


GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We take our mission statement - "Teaching Life Lessons Through the Sport of Volleyball" - seriously and will always emphasize hard work, sportsmanship, teamwork, honor, character development and doing the right thing over "W's and L's", for we know that if we focus on imparting those important life skills to our athletes, winning will take care of itself.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2017 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax