Week 9: Nashville and Atlanta

March 14, 2015 - We are back in Nashville for a big AAU event and at home for that grand Atlanta tradition, the Peachtree Classic.

AAU Super Regional

This tournament is being played at the A-Game Sportsplex and the Franklin Fieldhouse in Franklin, TN. All times Central.

18 Girls - GA5 18 April

GA5 18 April earned the overall #2 seed and was #1 in 18 Girls Pool P2.
Sat 14 Mar 2:30pm GA5 18 April vs. Alliance 18 Molten W 27-25, 25-16
Sat 14 Mar 4:30pm GA5 18 April vs. Memphis Metro 18 Elite Lauren W 25-22, 25-19
Sat 14 Mar 7:30pm GA5 18 April vs. Choo Choo City 18 Black W 25-17, 25-23
GA5 18 April won their pool at 3-0 to keep their #2 seed for the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 11:00am GA5 18 April vs. Attack 18U Kevin L 17-25, 23-25
Sun 15 Mar 2:00pm GA5 18 April vs. Rocket City 181 W 25-16, 25-17
GA5 18 April lost in the quarterfinals and then won a consolation match to finish tied for 5th.

Peachtree Classic

This tournament is being played at various locations around metropolitan Atlanta, GA.

18 Club - GA5 18 Jessica

GA5 18 Jessica started as the #2 team in 18 Club Pool R1P1.
Sat 14 Mar 3:00pm GA5 18 Jessica vs. Central Georgia U181 L 25-27, 20-25
Sat 14 Mar 4:00pm GA5 18 Jessica vs. Crossfire 18 Third Degree L 14-25, 13-25
GA5 18 Jessica finished 3rd in their pool at 0-2.

GA5 18 Jessica continued as the #3 team in 18 Club Pool R2B.
Sat 14 Mar 5:00pm GA5 18 Jessica vs. C4 18 Navy L 13-25, 12-25
Sat 14 Mar 6:00pm GA5 18 Jessica vs. olympus 18 W 25-21, 25-16
GA5 18 Jessica finished 2nd in their pool at 1-1 to land in the Silver Bracket.

Silver Bracket
Sun 15 Mar 9:00am GA5 18 Jessica vs. V1 Academy 18-1 Black W 25-15, 25-20
Sun 15 Mar 12:00pm GA5 18 Jessica vs. North Atlanta 17-1 Damien L 15-25, 15-25
GA5 18 Jessica lost in the semifinals of the Silver Bracket to finish tied for 13th.

17 Club - GA5 17 Katie, GA5 17 Jason

GA5 17 Katie earned the overall #5 seed and was #1 in 17 Club Pool R1P5.
Sat 14 Mar 2:00pm GA5 17 Katie vs. Push 1 171 W 25-14, 25-8
Sat 14 Mar 4:00pm GA5 17 Katie vs. Tsunami DeKalb 17-Zay L 21-25, 24-26
GA5 17 Katie finished 2nd in their pool at 1-1.

GA5 17 Katie continued as the #2 team in 17 Club Pool R2D.
Sat 14 Mar 6:00pm GA5 17 Katie vs. GA5 17 Jason W 25-7, 25-7
Sat 14 Mar 7:00pm GA5 17 Katie vs. Classic City 17-1 W 16-25, 25-17, 15-13
GA5 17 Katie won their pool at 2-0 to make the Gold Bracket!

GA5 17 Jason started as the #3 team in 17 Club Pool R1P6.
Sat 14 Mar 2:00pm GA5 17 Jason vs. Upstate 17 National Amber L 26-28, 22-25
Sat 14 Mar 3:00pm GA5 17 Jason vs. Columbus Volleyball Academy- Black L 23-25, 20-25
GA5 17 Jason finished 3rd in their pool at 0-2.

GA5 17 Jason continued as the #3 team in 17 Club Pool R2D.
Sat 14 Mar 5:00pm GA5 17 Jason vs. Classic City 17-1 L 18-25, 18-25
Sat 14 Mar 6:00pm GA5 17 Jason vs. GA5 17 Katie L 7-25, 7-25
GA5 17 Jason finished 3rd in their pool at 0-2 to land in the Silver Bracket.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 9:00am GA5 17 Katie vs. Central Georgia U171 W 25-10, 25-15
Sun 15 Mar 12:00pm GA5 17 Katie vs. Anderson County Elite 17 W 14-25, 25-20, 16-14
Sun 15 Mar 1:00pm GA5 17 Katie vs. C4 17 Navy L 25-21, 21-25, 4-15
GA5 17 Katie lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

Silver Bracket
Sun 15 Mar 9:00am GA5 17 Jason vs. 41 South 17-1 Black W 25-22, 25-23
Sun 15 Mar 12:00pm GA5 17 Jason vs. COLAVOL 171 L 14-25, 11-25
GA5 17 Jason lost in the semifinals of the Silver Bracket to finish tied for 17th.

16 Open - GA5 16 Suzanne

GA5 16 Suzanne earned the overall #2 seed and was #1 in 16 Open Pool R1P2.
Sat 14 Mar 2:00pm GA5 16 Suzanne vs. Crossfire 16 Blaze W 25-9, 25-9
Sat 14 Mar 4:00pm GA5 16 Suzanne vs. Atlanta Boom 16 Diamond Rox L 22-25, 25-19, 11-15
GA5 16 Suzanne finished 2nd in their pool at 1-1.

GA5 16 Suzanne continued as the #2 team in 16 Open Pool R2A.
Sat 14 Mar 6:00pm GA5 16 Suzanne vs. Crossfire 16 Blaze W 25-16, 25-9
Sat 14 Mar 7:00pm GA5 16 Suzanne vs. A5 15 Boba L 23-25, 17-25
GA5 16 Suzanne finished 2nd in their pool at 1-1 to make the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 9:00am GA5 16 Suzanne vs. Storm 16 Elite L 20-25, 25-22, 6-15
Sun 15 Mar 10:00am GA5 16 Suzanne vs. Magnum 16 Elite W 21-25, 25-19, 15-9
GA5 16 Suzanne lost in the quarterfinals and then won a consolation match to finish in 5th place.

16 Club - GA5 16 Dawn, GA5 16 Christine

GA5 16 Dawn earned the overall #3 seed and was #1 in 16 Club Pool R1P3.
Sat 14 Mar 8:00am GA5 16 Dawn vs. Team Life Cory W 25-16, 25-19
Sat 14 Mar 10:00am GA5 16 Dawn vs. TriCounty 16 Cyclones W 25-17, 20-25, 15-11
GA5 16 Dawn won their pool at 2-0 to keep their #3 seed!

GA5 16 Dawn continued as the #1 team in 16 Club Pool R2C.
Sat 14 Mar 11:00am GA5 16 Dawn vs. GA5 16 Christine W 25-12, 25-22
Sat 14 Mar 1:00pm GA5 16 Dawn vs. Lanier 16-Ham W 25-14, 25-17
GA5 16 Dawn won their pool at 2-0 again to take their #3 seed to the Gold Bracket!

GA5 16 Christine started as the #2 team in 16 Club Pool R1P2.
Sat 14 Mar 9:00am GA5 16 Christine vs. Alabama Elite 161 L 16-25, 25-19, 9-15
Sat 14 Mar 10:00am GA5 16 Christine vs. North Atlanta 15-2 Wes L 25-16, 27-29, 9-15
GA5 16 Christine finished 3rd in their pool at 0-2.

GA5 16 Christine continued as the #3 team in 16 Club Pool R2C.
Sat 14 Mar 11:00am GA5 16 Christine vs. GA5 16 Dawn L 12-25, 22-25
Sat 14 Mar 12:00pm GA5 16 Christine vs. Lanier 16-Ham W 25-18, 25-20
GA5 16 Christine finished 2nd in their pool at 1-1 to land in the Silver Bracket.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 9:00am GA5 16 Dawn vs. Classic City 16-1 W 25-22, 25-23
Sun 15 Mar 12:00pm GA5 16 Dawn vs. C4 16 Navy W 25-22, 25-10
Sun 15 Mar 1:00pm GA5 16 Dawn vs. Upstate 16 National Greg L 12-25, 12-25
GA5 16 Dawn lost in the finals to finish in 2nd place.

Silver Bracket
Sun 15 Mar 8:00am GA5 16 Christine vs. C4 16 White L 13-25, 19-25
Sun 15 Mar 10:00am GA5 16 Christine vs. Aftershock W 25-20, 26-24
GA5 16 Christine lost in the first round of the Silver Bracket and then won their consolation match to finish in 19th place.

15 Open - GA5 15 Mike, GA5 15 Karen

GA5 15 Mike earned the overall #3 seed and was #1 in 15 Open Pool R1P3.
Sat 14 Mar 2:00pm GA5 15 Mike vs. Storm 15 Elite Black W 25-18, 25-20
Sat 14 Mar 4:00pm GA5 15 Mike vs. ProLink 15N Sydney W 25-11, 25-11
GA5 15 Mike won their pool at 2-0 to keep their #3 seed!

GA5 15 Mike continued as the #1 team in 15 Open Pool R2C.
Sat 14 Mar 5:00pm GA5 15 Mike vs. Atlanta Boom 15 Diamond Rox W 25-16, 25-23
Sat 14 Mar 7:00pm GA5 15 Mike vs. Tsunami DeKalb 15-Erica W 25-16, 25-19
GA5 15 Mike won their pool at 2-0 again to take their #3 seed to the Gold Bracket!

GA5 15 Karen started as the #2 team in 15 Open Pool R1P1.
Sat 14 Mar 3:00pm GA5 15 Karen vs. Atlanta Boom 15 Diamond Rox W 25-19, 25-21
Sat 14 Mar 4:00pm GA5 15 Karen vs. A5 15 Dan L 14-25, 11-25
GA5 15 Karen finished 2nd in their pool at 1-1.

GA5 15 Karen continued as the #2 team in 15 Open Pool R2B.
Sat 14 Mar 6:00pm GA5 15 Karen vs. Crossfire 15 Third Degree W 23-25, 25-21, 15-11
Sat 14 Mar 7:00pm GA5 15 Karen vs. Madison 151 L 18-25, 20-25
GA5 15 Karen finished 2nd in their pool at 1-1 to make the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 8:00am GA5 15 Karen vs. Tsunami DeKalb 15-Erica W 25-21, 25-19
Sun 15 Mar 9:00am GA5 15 Mike vs. A5 South 15-2 Julie W 25-17, 24-26, 15-12
Sun 15 Mar 11:00am GA5 15 Karen vs. Madison 151 L 15-25, 21-25
Sun 15 Mar 12:00pm GA5 15 Mike vs. Madison 151 W 22-25, 25-20, 15-12
Sun 15 Mar 1:00pm GA5 15 Mike vs. A5 15 Dan L 26-24, 24-26, 12-15
GA5 15 Mike lost in the finals to finish in 2nd place. GA5 15 Karen lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

15 Club - GA5 15 Tracey

GA5 15 Tracey started as the #2 team in 15 Club Pool R1P7.
Sat 14 Mar 9:00am GA5 15 Tracey vs. Gamecock 15-Kody L 20-25, 18-25
Sat 14 Mar 10:00am GA5 15 Tracey vs. Crossfire 15 Blaze L 15-25, 20-25
GA5 15 Tracey finished 3rd in their pool at 0-2.

GA5 15 Tracey continued as the #3 team in 15 Club Pool R2F.
Sat 14 Mar 11:00am GA5 15 Tracey vs. Lanier 15-Mary Beth W 15-25, 25-17, 15-11
Sat 14 Mar 12:00pm GA5 15 Tracey vs. Crossfire 15 Blaze W 24-26, 25-20, 15-13
GA5 15 Tracey won their pool at 2-0 to make the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 10:00am GA5 15 Tracey vs. North Atlanta 15-4 Mal W 25-20, 25-20
Sun 15 Mar 1:00pm GA5 15 Tracey vs. Atlanta Extreme 15 Erin L 22-25, 25-21, 6-15
GA5 15 Tracey lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

14 Open - GA5 14 Sandy

GA5 14 Sandy earned the overall #4 seed and was #1 in 14 Open Pool R1P4.
Sat 14 Mar 2:00pm GA5 14 Sandy vs. Cobb Atlanta 14-2 Jessica W 25-17, 25-23
Sat 14 Mar 4:00pm GA5 14 Sandy vs. Atlanta Boom 14 Diamond Rox W 25-13, 25-14
Sat 14 Mar 7:00pm GA5 14 Sandy vs. A5 South 14-2 Hannah W 25-19, 25-17
GA5 14 Sandy won their pool at 3-0 to take their #4 seed to the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 9:00am GA5 14 Sandy vs. Crossfire 14 Third Degree W 25-20, 25-21
Sun 15 Mar 12:00pm GA5 14 Sandy vs. A5 14 Lisa W 21-25, 25-20, 15-10
Sun 15 Mar 2:00pm GA5 14 Sandy vs. Carolina Juniors 14 Power L 13-25, 14-25
GA5 14 Sandy lost in the finals to finish in 2nd place.

14 Club - GA5 14 Cherry

GA5 14 Cherry earned the overall #6 seed and was #1 in 14 Club Pool R1P6.
Sat 14 Mar 8:00am GA5 14 Cherry vs. Georgia Juniors 14 Red W 26-24, 25-16
Sat 14 Mar 10:00am GA5 14 Cherry vs. North Atlanta 14-4 Kat W 25-15, 25-18
Sat 14 Mar 1:00pm GA5 14 Cherry vs. V1 Academy 14-2 National Black W 25-21, 25-18
GA5 14 Cherry won their pool at 3-0.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 10:00am GA5 14 Cherry vs. Set Me 1 -14s W 25-15, 25-20
Sun 15 Mar 12:00pm GA5 14 Cherry vs. C4 14 Navy L 14-25, 19-25
GA5 14 Cherry lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

13 Open - GA5 13 Alexis

GA5 13 Alexis started as the #2 team in 13 Open Pool R1P2.
Sat 14 Mar 3:00pm GA5 13 Alexis vs. Georgia Juniors 13 Black L 15-25, 17-25
Sat 14 Mar 4:00pm GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 13-2 Ashley W 16-25, 25-23, 15-12
GA5 13 Alexis finished 3rd in their pool at 1-1 with a 2-3 sets record.

GA5 13 Alexis continued as the #3 team in 13 Open Pool R2A.
Sat 14 Mar 5:00pm GA5 13 Alexis vs. Volley One 13-1 Red L 22-25, 22-25
Sat 14 Mar 6:00pm GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 13-2 Ashley L 24-26, 15-25
GA5 13 Alexis finished 3rd in their pool at 0-2 and will play in the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 8:00am GA5 13 Alexis vs. A5 13 Michelle W 25-14, 25-22
Sun 15 Mar 11:00am GA5 13 Alexis vs. Volley One 13-1 Red W 25-17, 25-21
Sun 15 Mar 1:00pm GA5 13 Alexis vs. Georgia Juniors 13 Black L 9-25, 11-25
GA5 13 Alexis lost in the finals to finish in 2nd place.

13 Club - GA5 13 Kelsey

GA5 13 Kelsey started as the #2 team in 13 Club Pool R1P1.
Sat 14 Mar 9:00am GA5 13 Kelsey vs. North Atlanta 13-5 Hannah W 25-16, 25-21
Sat 14 Mar 10:00am GA5 13 Kelsey vs. ProLink 13N Kara L 25-15, 9-25, 7-15
GA5 13 Kelsey finished 2nd in their pool at 1-1.

GA5 13 Kelsey continued as the #2 team in 13 Club Pool R2B.
Sat 14 Mar 12:00pm GA5 13 Kelsey vs. ProLink 13R Rachel W 25-20, 25-19
Sat 14 Mar 1:00pm GA5 13 Kelsey vs. North Georgia Aces 13 L 23-25, 16-25
GA5 13 Kelsey finished 2nd in their pool at 1-1 and made the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 15 Mar 8:00am GA5 13 Kelsey vs. Tsunami DeKalb 13-Bill W 25-22, 18-25, 15-13
Sun 15 Mar 11:00am GA5 13 Kelsey vs. North Georgia Aces 13 L 15-25, 9-25
GA5 13 Kelsey lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

12 Club - GA5 12 Jasmine

GA5 12 Jasmine earned the overall #2 seed and was #1 in 12 Club Pool R1P2.
Sat 14 Mar 8:00am GA5 12 Jasmine vs. C4 12 Navy W 25-18, 25-14
Sat 14 Mar 10:00am GA5 12 Jasmine vs. Atlanta Boom 10 Diamond Rox W 25-16, 25-16
GA5 12 Jasmine won their pool at 2-0 to keep their #2 seed!

GA5 12 Jasmine continued as the #1 team in 12 Club Pool R2B.
Sat 14 Mar 11:00am GA5 12 Jasmine vs. ProLink 11 Allie W 25-15, 25-16
Sat 14 Mar 1:00pm GA5 12 Jasmine vs. A5 12 Tina W 25-19, 25-11
GA5 12 Jasmine won their pool at 2-0 again to take their #2 seed to the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 15 Mar 12:00pm GA5 12 Jasmine vs. Choo Choo City 12 White L 17-25, 20-25
GA5 12 Jasmine lost in the semifinals to finish tied for 3rd.


GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

A5, GA5 and A5 South collectively sent 95 alumnae on to play in college in 2012 and 2013.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2018 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax