Week 10: Indianapolis and Atlanta

March 20, 2015 - It's off to Indy to try and earn a bid while the young ones take center stage at home.

Mideast Qualifier

This tournament is being played at the Indiana Convention Center and the Incrediplex in Indianapolis, IN.

18 USA - GA5 18 April

GA5 18 April started as the #3 team in 18 USA Pool P6.
Fri 20 Mar 2:30pm GA5 18 April vs. Pinellas Heat 18 Elite L 20-25, 20-25
Fri 20 Mar 5:30pm GA5 18 April vs. Northern Nevada Jason 18-1 L 24-26, 25-27
Fri 20 Mar 6:30pm GA5 18 April vs. Velocity 18-1 W 25-20, 25-19
GA5 18 April finished 3rd in their pool at 1-2 and out of contention.

GA5 18 April moved on as the #1 team in 18 USA Pool R2G2P6.
Sat 21 Mar 2:30pm GA5 18 April vs. ProLink 18N Chris W 25-21, 25-10
Sat 21 Mar 4:30pm GA5 18 April vs. Extreme 18's W 25-8, 25-14
Sat 21 Mar 7:30pm GA5 18 April vs. Empowered 18U A1 Elite W 28-26, 27-25
GA5 18 April won their pool at 3-0 to make the Diamond B Bracket.

Diamond B Bracket
Sun 22 Mar 1:00pm GA5 18 April vs. Pittsburgh Premier 18 L 16-25, 12-25
18 April lost in the semifinals of the Diamond B Bracket to finish tied for 45th.

17 American - GA5 17 Katie

GA5 17 Katie started as the #4 team in 17 American Pool P8.
Fri 20 Mar 3:30pm GA5 17 Katie vs. Texas Eclipse 17 Black L 21-25, 15-25
Fri 20 Mar 4:30pm GA5 17 Katie vs. Tribe 17 Elite Altone L 15-25, 15-25
Fri 20 Mar 6:30pm GA5 17 Katie vs. St. Louis Vision 17 Pink L 17-25, 20-25
GA5 17 Katie finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 17 Katie moved on as the #4 team in 17 American Pool R2G2P7.
Sat 21 Mar 3:30pm GA5 17 Katie vs. Team Detroit 17-2 L 20-25, 25-27
Sat 21 Mar 4:30pm GA5 17 Katie vs. Prime Time 17 Orange L 23-25, 14-25
Sat 21 Mar 6:30pm GA5 17 Katie vs. AVC Cleveland Rox 17E Andy W 23-25, 25-22, 15-12
GA5 17 Katie finished 4th in their pool at 1-2 with a 2-5 sets record to land in the Nickel A Bracket.

Nickel A Bracket
Sun 22 Mar 10:00am GA5 17 Katie vs. Midwest Penguins 172 L 29-27, 19-25, 12-15
17 Katie lost in the semifinals of the Nickel A Bracket to finish tied for 82nd.

16 American - GA5 16 Suzanne

GA5 16 Suzanne started as the #2 team in 16 American Pool P28.
Fri 20 Mar 3:30pm GA5 16 Suzanne vs. Midwest Pengiuns 162 W 25-8, 25-13
Fri 20 Mar 5:30pm GA5 16 Suzanne vs. Ultimate G16 Black W 25-10, 25-17
Fri 20 Mar 7:30pm GA5 16 Suzanne vs. FO1 Revolution 16 Adidas W 25-21, 25-23
GA5 16 Suzanne won their pool at 3-0 to steal the #28 seed and stay in contention!

GA5 16 Suzanne moved up as the #2 team in 16 American Pool R2G1P2.
Sat 21 Mar 9:00am GA5 16 Suzanne vs. Forza1 North 16 Asics W 19-25, 25-19, 15-13
Sat 21 Mar 11:00am GA5 16 Suzanne vs. Southwest 16E Rox - Shouse W 25-23, 23-25, 15-12
Sat 21 Mar 1:00pm GA5 16 Suzanne vs. Invasion 16-Blue L 11-25, 21-25
GA5 16 Suzanne finished 2nd in their pool at 2-1 and must win a challenge match to make Gold.

Challenge Match A
Sat 21 Mar 5:00pm GA5 16 Suzanne vs. Dynasty 16 Blue L 15-25, 25-21, 10-15
GA5 16 Suzanne lost their challenge match to land in the Silver Bracket.

Silver Bracket
Sun 22 Mar 10:00am GA5 16 Suzanne vs. Blue Steel 16s W 16-25, 25-23, 15-11
Sun 22 Mar 12:00pm GA5 16 Suzanne vs. Legacy 16-Black MI W 25-19, 25-21
Sun 22 Mar 2:00pm GA5 16 Suzanne vs. Lions 16 Red W 25-21, 25-22
16 Suzanne won the Silver Bracket to finish in 17th place.

Southern Youth Festival

This tournament is being played at the Southern Volleyball Center (SVC) in Roswell, GA, the Suwanee Sports Academy (SSA) in Suwanee, GA, and the Peachtree Center Volleyball Center (PCVC) in Peachtree City, GA.

14 Club - GA5 14 Jaclyn

GA5 14 Jaclyn earned the overall #2 seed and was #1 in 14 Club Pool R1P2.
Sat 21 Mar 3:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Tsunami DeKalb 14-3 Ted W 25-14, 25-18
Sat 21 Mar 5:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Carolina One 14-5 Regional Royal Greenville W 25-19, 25-12
Sat 21 Mar 8:00pm GA5 14 Jaclyn vs. BVC 13-2 Pink W 25-18, 20-25, 15-4
GA5 14 Jaclyn won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 22 Mar 11:00am GA5 14 Jaclyn vs. Carolina One 14-4 Regional Black Greenville W 25-17, 25-21
Sun 22 Mar 1:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Carolina One 14-3 Regional Pickens W 25-23, 12-25, 15-12
Sun 22 Mar 3:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Kingsport 14-1 L 12-25, 15-25
14 Jaclyn lost in the finals to finish in 2nd place.

13/12 Power - GA5 13 Alexis

GA5 13 Alexis started as the #3 team in 13/12 Power Pool R1P1.
Sat 21 Mar 8:00am GA5 13 Alexis vs. A5 13 Nikki L 19-25, 14-25
Sat 21 Mar 9:00am GA5 13 Alexis vs. A5 South 12-1 W 25-22, 18-25, 15-8
Sat 21 Mar 1:00pm GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 12-1 Amanda W 25-22, 22-25, 15-4
GA5 13 Alexis finished 3rd in their pool at 1-1 and then won their crossover and will play in the 13 Power Gold Pool.

13 Power Gold Pool
Sun 22 Mar 8:00am GA5 13 Alexis vs. A5 South 13-1 L 15-25, 23-25
Sun 22 Mar 9:00am GA5 13 Alexis vs. A5 13 Nikki L 17-25, 13-25
GA5 13 Alexis was 3rd in their pool at 0-2 and finished in 3rd place.

13 Club - GA5 13 Kelsey

GA5 13 Kelsey started as the #3 team in 13 Club Pool R1P1.
Sat 21 Mar 3:00pm GA5 13 Kelsey vs. Cobb Atlanta 13-2 Keri L 20-25, 15-25
Sat 21 Mar 6:00pm GA5 13 Kelsey vs. North Atlanta 13-3 Claire L 12-25, 15-25
Sat 21 Mar 7:00pm GA5 13 Kelsey vs. ProLink 13-2 13 Rachel W 25-12, 25-19
GA5 13 Kelsey finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

Silver Bracket
Sun 22 Mar 9:00am GA5 13 Kelsey vs. Classic City 13-1 W 25-19, 25-19
Sun 22 Mar 2:00pm GA5 13 Kelsey vs. TBA in semifinals on Court SVC 3 L 18-25, 17-25
13 Kelsey lost in the semifinals of the Silver Bracket to finish tied for 11th.

12 Club - GA5 12 Jasmine, GA5 12 Aneisha

GA5 12 Jasmine earned the overall #2 seed and was #1 in 12 Club Pool R1P2.
Sat 21 Mar 8:00am GA5 12 Jasmine vs. Atlanta Extreme 12-1 Kaepa W 25-5, 25-9
Sat 21 Mar 10:00am GA5 12 Jasmine vs. North Atlanta 12-3 Cory W 25-17, 25-9
Sat 21 Mar 1:00pm GA5 12 Jasmine vs. Tsunami DeKalb 12-1 Vicki W 26-24, 25-19
GA5 12 Jasmine won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket!

GA5 12 Aneisha started as the #4 team in 12 Club Pool R1P3.
Sat 21 Mar 9:00am GA5 12 Aneisha vs. Vision Volleyball 12-1 L 6-25, 8-25
Sat 21 Mar 10:00am GA5 12 Aneisha vs. Volley One 12-2 National L 19-25, 20-25
Sat 21 Mar 12:00pm GA5 12 Aneisha vs. A5 South 12-2 L 25-22, 20-25, 3-15
GA5 12 Aneisha finished last in their pool at 0-3 and lansded in the Silver Bracket.

Gold Bracket
Sun 22 Mar 8:00am GA5 12 Jasmine vs. Tsunami DeKalb 12-2 Bruce W 25-19, 25-14
Sun 22 Mar 11:00am GA5 12 Jasmine vs. Vision Volleyball 12-1 L 10-25, 8-25
12 Jasmine lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

Silver Bracket
Sun 22 Mar 9:00am GA5 12 Aneisha vs. Tsunami 12-2 John L 12-25, 16-25
Sun 22 Mar 12:00am GA5 12 Aneisha vs. Volley One 12-3 American W 25-10, 25-13
GA5 12 Aneisha lost in the quarterfinals of the Silver Bracket and then won their consolation match to finish tied for 13th.


GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We take our mission statement - "Teaching Life Lessons Through the Sport of Volleyball" - seriously and will always emphasize hard work, sportsmanship, teamwork, honor, character development and doing the right thing over "W's and L's", for we know that if we focus on imparting those important life skills to our athletes, winning will take care of itself.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2017 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax