Week 14: Disney and Dallas

April 17, 2015 - We wrap up qualifier season in Orlando and Dallas.

Disney Qualifier

This tournament is being played at the HP Fieldhouse and the Jostens Center in Lake Buena Vista, FL and the Orange County Convention Center in Orlando, FL.

18 American - GA5 18 Jessica

GA5 18 Jessica started as the #3 team in 18 American Pool R1 P3.
Fri 17 Apr 2:30pm GA5 18 Jessica vs. Winter Park 18 Elite Black L 16-25, 10-25
Fri 17 Apr 4:30pm GA5 18 Jessica vs. Florida Premier - 18U Premier L 12-25, 12-25
Fri 17 Apr 6:30pm GA5 18 Jessica vs. Florida Elite Vball 18N L 22-25, 25-22, 11-15
GA5 18 Jessica finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 18 Jessica moved on as the #4 team in 18 American Pool R2 D2 P2.
Sat 18 Apr 3:30pm GA5 18 Jessica vs. North Florida Pirates 18 Gold L 19-25, 16-25
Sat 18 Apr 4:30pm GA5 18 Jessica vs. Mavericks L 19-25, 19-25
Sat 18 Apr 6:30pm GA5 18 Jessica vs. Power 18 National L 15-25, 12-25
GA5 18 Jessica finished last in their pool at 0-3 to land in Flight 1.

Flight 1
Sun 19 Apr 11:00am GA5 18 Jessica vs. Southwest Sunset 18 Nike W 25-18, 25-21
Sun 19 Apr 12:00pm GA5 18 Jessica vs. Instinct JAX 18 Lions W L 19-25, 11-25
GA5 18 Jessica lost in the semifinals of Flight 1 to finish tied for 27th.

17 American - GA5 17 Jason

GA5 17 Jason started as the #4 team in 17 American Pool R1 P11.
Fri 17 Apr 3:30pm GA5 17 Jason vs. Hurricane VBC 17 Cyclones L 14-25, 21-25
Fri 17 Apr 5:30pm GA5 17 Jason vs. Miami Elite 17 BLUE L 11-25, 15-25
Fri 17 Apr 7:30pm GA5 17 Jason vs. Florida Scorpions 17U L 12-25, 14-25
GA5 17 Jason finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 17 Jason moved on as the #3 team in 17 American Pool R2 D2 P5.
Sat 18 Apr 2:30pm GA5 17 Jason vs. Prostyle Panama City 17 L 25-23, 16-25, 7-15
Sat 18 Apr 5:30pm GA5 17 Jason vs. Tsunami DeKalb 17-Zay L 13-25, 25-21, 12-15
Sat 18 Apr 6:30pm GA5 17 Jason vs. United 17 L 19-25, 20-25
GA5 17 Jason finished last in their pool at 0-3 to land in Flight 4.

Flight 4
Sun 19 Apr 12:00pm GA5 17 Jason vs. Conquest Elite 17 Black L 17-25, 25-19, 12-15
GA5 17 Jason lost in the semifinals of Flight 4 to finish tied for 50th.

16 American - GA5 16 Dawn

GA5 16 Dawn started as the #2 team in 16 American Pool R1 P3.
Fri 17 Apr 8:00am GA5 16 Dawn vs. Power 16 National W 25-15, 25-17
Fri 17 Apr 10:00am GA5 16 Dawn vs. Wildfire 16 Black-Amy W 25-16, 20-25, 15-11
Fri 17 Apr 12:00pm GA5 16 Dawn vs. South Dade 16 National Navy L 12-25, 11-25
GA5 16 Dawn finished 2nd in their pool at 2-1 and still in contention.

GA5 16 Dawn continued as the #4 team in 16 American Pool R2 D1 P4.
Sat 18 Apr 8:00am GA5 16 Dawn vs. Cape Coast 16 Elite L 20-25, 16-25
Sat 18 Apr 10:00am GA5 16 Dawn vs. Cobb Atlanta 16-1 Mikki L 17-25, 12-25
Sat 18 Apr 12:00pm GA5 16 Dawn vs. Miami Volleyball Academy 16 Nike Black L 18-25, 18-25
GA5 16 Dawn finished last in their pool at 0-3 to land in Flight 1A.

Flight 1A
Sun 19 Apr 9:00am GA5 16 Dawn vs. East Coast Waverunners W 25-15, 25-16
Sun 19 Apr 12:00pm GA5 16 Dawn vs. OVA 16 National Red L 16-25, 17-25
GA5 16 Dawn lost in the semifinals of Flight 1A to finish tied for 41st.

15 USA - GA5 15 Mike

GA5 15 Mike started as the #3 team in 15 USA Pool R1 P2.
Fri 17 Apr 2:30pm GA5 15 Mike vs. Sideout 15 L 16-25, 15-25
Fri 17 Apr 4:30pm GA5 15 Mike vs. Top Select 15 Elite L 14-25, 14-25
Fri 17 Apr 6:30pm GA5 15 Mike vs. Navarre Beach 15's Grey W 25-5, 25-11
GA5 15 Mike finished 3rd in their pool at 1-2 and out of contention.

GA5 15 Mike moved on as the #1 team in 15 USA Pool R2 D2 P2.
Sat 18 Apr 2:30pm GA5 15 Mike vs. Jupiter Elite 15 L 24-26, 21-25
Sat 18 Apr 4:30pm GA5 15 Mike vs. Citrus Fusion 15s W 25-13, 25-7
Sat 18 Apr 6:30pm GA5 15 Mike vs. IVA 15 Impact L 17-25, 25-15, 9-15
GA5 15 Mike finished 3rd in their pool at 1-2 to land in Flight 3.

Flight 3
Sun 19 Apr 10:00am GA5 15 Mike vs. Triangle 15 Blue L 25-22, 16-25, 12-15
GA5 15 Mike lost in the semifinals of Flight 3 to finish tied for 33rd.

15 American - GA5 15 Karen

GA5 15 Karen started as the #3 team in 15 American Pool R1 P16.
Fri 17 Apr 3:30pm GA5 15 Karen vs. Tampa Elite U15 Navy L 18-25, 15-25
Fri 17 Apr 5:30pm GA5 15 Karen vs. 352 Elite 15'U L 19-25, 9-25
Fri 17 Apr 7:30pm GA5 15 Karen vs. Southern Select 15 Blue L 22-25, 11-25
GA5 15 Karen finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 15 Karen moved on as the #3 team in 15 American Pool R2 D2 P8.
Sat 18 Apr 3:30pm GA5 15 Karen vs. Tampa Attack 15U L 25-19, 14-25, 14-16
Sat 18 Apr 5:30pm GA5 15 Karen vs. Boomers 15 Green W 25-16, 25-12
Sat 18 Apr 7:30pm GA5 15 Karen vs. Powers 15 Black L 25-20, 21-25, 8-15
GA5 15 Karen finished 3rd in their pool at 1-2 to land in Flight 4A.

Flight 4A
Sun 19 Apr 8:00am GA5 15 Karen vs. Palm Beach Juniors 15 USA-K L 25-27, 23-25
GA5 15 Karen lost in the quarterfinals of Flight 4A to finish tied for 75th.

Lone Star Qualifier

This tournament is being played at the Dallas Convention Center in Dallas, TX. All times Central.

17 American - GA5 17 Katie

GA5 17 Katie started as the #2 team in 17 American Pool P17.
Fri 17 Apr 8:00am GA5 17 Katie vs. Eagle Mountain Sean 17 L 25-15, 17-25, 7-15
Fri 17 Apr 10:00am GA5 17 Katie vs. Texas Fusion 17 Black W 26-24, 25-17
Fri 17 Apr 12:00pm GA5 17 Katie vs. Ft Smith Juniors 17-1 L 5-25, 9-25
GA5 17 Katie finished 3rd in their pool at 1-2 and out of contention.

GA5 17 Katie continued as the #2 team in 17 American Pool R2G2P12.
Sat 18 Apr 4:00pm GA5 17 Katie vs. Sugar Land Elite 17-1 W 25-16, 25-18
Sat 18 Apr 6:00pm GA5 17 Katie vs. San Antonio Challengers 17-1 L 23-25, 25-16, 16-18
Sat 18 Apr 8:00pm GA5 17 Katie vs. Canyon Lake 17 National L 18-25, 15-25
GA5 17 Katie finished 3rd in their pool at 1-2 to land in Flight 4A.

Flight 4A
Sun 19 Apr 11:00am GA5 17 Katie vs. Arizona Gold 17-1 W 25-20, 25-21
Sun 19 Apr 2:00pm GA5 17 Katie vs. Oklahoma Premier 17 Diamonds W 25-19, 25-22
GA5 17 Katie won Flight 4A to finish tied for 85th.

16 American - GA5 16 Suzanne

GA5 16 Suzanne earned the #18 overall seed and was #1 in 16 American Pool P18.
Fri 17 Apr 3:30pm GA5 16 Suzanne vs. Renegades 16 Royal L 13-25, 25-14, 10-15
Fri 17 Apr 5:30pm GA5 16 Suzanne vs. Guns Up 16 Elite W 25-8, 25-12
Fri 17 Apr 7:30pm GA5 16 Suzanne vs. Pearland 16 Maroon W 25-16, 25-18
GA5 16 Suzanne won their pool at 2-1 to keep their #18 seed and stay in contention.

GA5 16 Suzanne continued as the #1 team in 16 American Pool R2G1P18.
Sat 18 Apr 9:00am GA5 16 Suzanne vs. Austin Performance 16 Momentum W 26-24, 25-19
Sat 18 Apr 11:00am GA5 16 Suzanne vs. Instinct 16 W Tigers National L 25-9, 18-25, 11-15
Sat 18 Apr 1:00pm GA5 16 Suzanne vs. Assault 16 Atwood W 18-25, 25-23, 15-6
GA5 16 Suzanne won their pool at 2-1 to stay in contention.

Challenge Match 15
Sat 18 Apr 4:30pm GA5 16 Suzanne vs. A5 16 Heather L 25-18, 24-26, 13-15
GA5 16 Suzanne lost their challenge match to land in the Silver Bracket.

Silver B Bracket
Sun 19 Apr 9:00am GA5 16 Suzanne vs. Katy Elite - 16.1 Select L 12-25, 19-25
GA5 16 Suzanne lost in the semifinals of the Silver B Bracket to finish tied for 21st.


GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

GA5 has earned a bid to USAV Nationals for each of the last three years.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2017 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax