Week 15: Regionals and Donnybrook

April 25, 2015 - One last shot to earn some bids at the SRVA Regional Championships and a local tournament to round out the 'regular season'.

SRVA Region Championships

This tournament is being played at the Georgia World Congress Center in Atlanta, GA.

18 Power - GA5 18 April

GA5 18 April earned the overall #2 seed and was #1 in 18 Power Pool P2.
Sat 25 Apr 8:00am GA5 18 April vs. Cobb Atlanta 18-1 Leslie W 23-25, 25-16, 15-3
Sat 25 Apr 10:00am GA5 18 April vs. Club West Nashville 18-1 National W 25-22, 24-26, 15-7
GA5 18 April won their pool at 2-0 to keep their #2 seed!

GA5 18 April started as the #1 team in 18 Power Pool R1aReRP1.
Sat 25 Apr 11:00am GA5 18 April vs. KPVA Elites 18-1 W 25-10, 25-17
Sat 25 Apr 1:00pm GA5 18 April vs. ProLink 18N Chris W 25-19, 26-24
GA5 18 April won their pool at 2-0 again to take thier #2 seed to the Championship Bracket!

Championship Bracket
Sun 26 Apr 12:00pm GA5 18 April vs. Tsunami 18-1 Joe W 25-16, 18-25, 15-9
Sun 26 Apr 2:00pm GA5 18 April vs. Rocket City 18-1 W 25-27, 25-18, 15-11
Sun 26 Apr 4:00pm GA5 18 April vs. ProLink 18N Chris W 25-19, 25-19
GA5 18 April won the 18 Power Championship and earned an 18 National Bid!

18 Club - GA5 18 Jessica

GA5 18 Jessica started as the #2 team in 18 Club Pool P2.
Sat 25 Apr 9:00am GA5 18 Jessica vs. Atlanta Boom 18-2 Orange Rox W 25-15, 25-13
Sat 25 Apr 11:00am GA5 18 Jessica vs. Volley One 18-1 Black W 23-25, 25-17, 15-8
Sat 25 Apr 1:00pm GA5 18 Jessica vs. Smith Lake Juniors 18-1 L 20-25, 6-25
GA5 18 Jessica finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Championship Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 9:00am GA5 18 Jessica vs. Central Georgia 18-1 L 19-25, 25-22, 5-15
GA5 18 Jessica lost in the first round to finish tied for 17th.

17 Power - GA5 17 Katie

GA5 17 Katie started as the #3 team in 17 Power Pool P5.
Sat 25 Apr 8:00am GA5 17 Katie vs. Metro Atlanta 17-1 Elite L 15-25, 23-25
Sat 25 Apr 11:00am GA5 17 Katie vs. Atlanta Boom 17-1 Diamond Rox L 22-25, 23-25
Sat 25 Apr 12:00pm GA5 17 Katie vs. Atlanta Boom 17-2 Diamond 2 W 25-14, 25-16
GA5 17 Katie finished 3rd in their pool at 1-2 to make the Championship Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 9:00am GA5 17 Katie vs. A5 17 Karen L 11-25, 10-25
GA5 17 Katie lost in the first round to finish tied for 17th.

17 Club - GA5 17 Jason

GA5 17 Jason started as the #3 team in 17 Club Pool P11.
Sat 25 Apr 8:00am GA5 17 Jason vs. Club Crimson 17-1 L 14-25, 15-25
Sat 25 Apr 11:00am GA5 17 Jason vs. Alliance Murfreesboro 17-1 L 12-25, 22-25
Sat 25 Apr 12:00pm GA5 17 Jason vs. East Alabama Volleyball Club 17-1 W 25-20, 25-21
GA5 17 Jason finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

Silver Bracket
Sun 26 Apr 10:00am GA5 17 Jason vs. Rocket City 17-2 L 26-24, 21-25, 6-15
GA5 17 Jason lost in the first round of the Silver Bracket to finish tied for 31st.

16 Power - GA5 16 Suzanne

GA5 16 Suzanne earned the overall #4 seed and was #1 in 16 Power Pool P4.
Sat 25 Apr 8:00am GA5 16 Suzanne vs. Cobb Atlanta 16-2 Karlyn W 25-20, 25-21
Sat 25 Apr 10:00am GA5 16 Suzanne vs. ProLink 16N Bailey W 25-22, 25-8
Sat 25 Apr 1:00pm GA5 16 Suzanne vs. BVC 16-1 Black W 25-19, 25-15
GA5 16 Suzanne won their pool at 3-0 to keep their #4 seed in the Championship Bracket!

Championship Bracket
Sun 26 Apr 10:00am GA5 16 Suzanne vs. Alabama Juniors 16-1 W 25-16, 24-26, 15-13
Sun 26 Apr 11:00am GA5 16 Suzanne vs. Cobb Atlanta 16-1 Michelle L 26-24, 15-25, 11-15
Sun 26 Apr 1:00pm GA5 16 Suzanne vs. Knoxville Volleyball Academy 16-1 Red L 23-25, 18-25
Sun 26 Apr 3:00pm GA5 16 Suzanne vs. A5 South 16-2 in 7th place match L 23-25, 18-25
GA5 16 Suzanne lost in the quarterfinals and then wound up 4th in their consolation bracket to finish in 8th place.

16 Club - GA5 16 Dawn, GA5 16 Christine

GA5 16 Dawn earned the overall #7 seed and was #1 in 16 Club Pool P7.
Sat 25 Apr 8:00am GA5 16 Dawn vs. West Georgia 16-1 W 25-17, 25-19
Sat 25 Apr 10:00am GA5 16 Dawn vs. Atlanta Extreme 16-4 Billy W 25-15, 25-7
Sat 25 Apr 1:00pm GA5 16 Dawn vs. BVC 16-2 Pink W 30-28, 23-25, 15-10
GA5 16 Dawn won their pool at 3-0 to take their #7 seed to the Championship Bracket! NIkki Ross served 18 straight points in the second set against Atlanta Extreme.

GA5 16 Christine started as the #3 team in 16 Club Pool P8.
Sat 25 Apr 8:00am GA5 16 Christine vs. Raider Nation 16-1 L 18-25, 19-25
Sat 25 Apr 11:00am GA5 16 Christine vs. Cobb Atlanta 16-3 Morgan L 11-25, 25-22, 7-15
Sat 25 Apr 12:00pm GA5 16 Christine vs. Ohana 16-1 W 25-15, 25-12
GA5 16 Christine finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 8:00am GA5 16 Dawn vs. Tsunami 16-4 Katey W 25-16, 25-19
Sun 26 Apr 10:00am GA5 16 Dawn vs. Capital City Juniors 16-2 W 25-10, 25-23
Sun 26 Apr 12:00pm GA5 16 Dawn vs. C4 16-3 White W 25-23, 25-19
Sun 26 Apr 2:00pm GA5 16 Dawn vs. Play Like Winners 16-1 W 25-20, 25-14
Sun 26 Apr 3:00pm GA5 16 Dawn vs. COLAVOL 16-1 L 21-25, 21-25
GA5 16 Dawn lost in the finals to finish in 2nd place.

Silver Bracket
Sun 26 Apr 12:00pm GA5 16 Christine vs. C4 16-2 Silver W 23-25, 25-22, 15-12
Sun 26 Apr 1:00pm GA5 16 Christine vs. Ignite 16-1 W 25-23, 25-14
Sun 26 Apr 3:00pm GA5 16 Christine vs. Southern Select 16-1 L 12-25, 25-13, 11-15
GA5 16 Christine lost in the semifinals of the Silver Bracket to finish tied for 35th.

15 Power - GA5 15 Mike

GA5 15 Mike started as the #2 team in 15 Power Pool P7.
Sat 25 Apr 3:30pm GA5 15 Mike vs. Alabama Juniors 15-1 W 25-18, 25-13
Sat 25 Apr 4:30pm GA5 15 Mike vs. Club West Nashville 15-1 National L 23-25, 27-25, 6-15
Sat 25 Apr 5:30pm GA5 15 Mike vs. Knoxville Volleyball Academy 15-1 Red W 25-21, 20-25, 16-14
GA5 15 Mike finished 2nd in their pool at 1-1 and won their crossover to make the Championship Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 11:00am GA5 15 Mike vs. Cobb Atlanta 15-2 Amy W 25-22, 25-21
Sun 26 Apr 12:00pm GA5 15 Mike vs. A5 South 15-1 L 15-25, 12-25
Sun 26 Apr 2:00pm GA5 15 Mike vs. Tsunami 15-1 Morgan L 25-20, 15-25, 9-15
Sun 26 Apr 4:00pm GA5 15 Mike vs. Capital City Juniors 15-1 in 7th place match W 25-18, 21-25, 15-5
GA5 15 Mike lost in the quarterfinals and then wound up 3rd in their consolation bracket to finish in 7th place.

15 Club - GA5 15 Karen, GA5 15 Tracey

GA5 15 Karen earned the overall #8 seed and was #1 in 15 Club Pool P8.
Sat 25 Apr 2:30pm GA5 15 Karen vs. Southern Strikers 15-1 Strikers W 25-14, 25-11
Sat 25 Apr 4:30pm GA5 15 Karen vs. Atlanta Boom 15-2 Orange Rox W 25-11, 25-14
Sat 25 Apr 7:30pm GA5 15 Karen vs. Rocket City 15-3 W 25-17, 25-18
GA5 15 Karen won their pool at 3-0 to keep their #8 seed in the Championship Bracket!

GA5 15 Tracey started as the #2 team in 15 Club Pool P4.
Sat 25 Apr 3:30pm GA5 15 Tracey vs. Lanier 15-2 Kim W 25-18, 25-21
Sat 25 Apr 5:30pm GA5 15 Tracey vs. Central Georgia 15-1 L 25-21, 23-25, 11-15
Sat 25 Apr 7:30pm GA5 15 Tracey vs. Crossfire 15-1 3rd Degree L 26-28, 19-25
GA5 15 Tracey finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 9:00am GA5 15 Karen vs. Mid TN 15-2 W 25-16, 25-16
Sun 26 Apr 11:00am GA5 15 Karen vs. Alliance Murfreesboro 15-1 L 19-25, 15-25
GA5 15 Karen lost in the second round to finish tied for 9th.

Silver Bracket
Sun 26 Apr 11:00am GA5 15 Tracey vs. Rome Area 15-1 W 17-25, 25-15, 15-8
Sun 26 Apr 1:00pm GA5 15 Tracey vs. Ethos 16 Clarks W 25-16, 25-22
Sun 26 Apr 2:00pm GA5 15 Tracey vs. Crossfire 15-2 Blaze L 28-26, 19-25, 8-15
GA5 15 Tracey lost in the semifinals to finish tied for 45th.

14 Power - GA5 14 Sandy

GA5 14 Sandy earned the overall #9 seed and was #1 in 14 Power Pool P9.
Sat 25 Apr 2:30pm GA5 14 Sandy vs. Atlanta Extreme 14-1 Kaepa W 25-21, 25-18
Sat 25 Apr 4:30pm GA5 14 Sandy vs. Alabama Elite 14-1 W 25-12, 25-20
Sat 25 Apr 7:30pm GA5 14 Sandy vs. ProLink 14N Adam L 18-25, 25-18, 14-16
GA5 14 Sandy finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Championshp Bracket.

Championship Bracket
Sun 26 Apr 8:00am GA5 14 Sandy vs. Volley One 14-1 Red on Court 55 W 25-19, 25-15
Sun 26 Apr 10:00am GA5 14 Sandy vs. Tsunami 14-1 Tad L 19-25, 21-25
GA5 14 Sandy lost in the second round to finish tied for 9th.

Dogwood Donnybrook

This tournament is being played at the Southern Volleyball Center in Roswell, GA and the Peachtree City Volleyball Center in Peachtree City, GA.

14 Club - GA5 14 Cherry, GA5 14 Jaclyn

GA5 14 Cherry earned the overall #2 seed and was #1 in 14 Club Pool R1P2.
Sat 25 Apr 8:00am GA5 14 Cherry vs. Lanier 14-2 Annabeth W 25-10, 25-17
Sat 25 Apr 10:00am GA5 14 Cherry vs. The-Skill-Factory 14-1 W 25-12, 25-8
Sat 25 Apr 1:00pm GA5 14 Cherry vs. Crossfire 14-3 Burn W 17-25, 25-9, 15-3
GA5 14 Cherry won their pool at 3-0 to take their #2 seed to the Gold Bracket!

GA5 14 Jaclyn earned the overall #3 seed and was #1 in 14 Club Pool R1P3.
Sat 25 Apr 8:00am GA5 14 Jaclyn vs. The-Skill-Factory 14-2 W 25-15, 25-9
Sat 25 Apr 10:00am GA5 14 Jaclyn vs. Crossfire 14-4 Torch W 25-11, 25-9
Sat 25 Apr 1:00pm GA5 14 Jaclyn vs. North Atlanta 14-3 Tom W 25-19, 22-25, 15-13
GA5 14 Jaclyn won their pool at 3-0 to take their #3 seed to the Gold Bracket!

Gold Bracket
Sun 26 Apr 9:00am GA5 14 Cherry vs. Ichiban Volleyball Club 14-2 Navy W 25-22, 25-21
Sun 26 Apr 9:00am GA5 14 Jaclyn vs. Intensity Volleyball Club 14-1 Charles W 27-25, 22-25, 15-4
Sun 26 Apr 10:00am GA5 14 Jaclyn vs. GA5 14 Cherry W 27-25, 25-16
Sun 26 Apr 1:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Choo Choo City 14-2 White L 18-25, 15-25
GA5 14 Cherry lost in the semifinals to finish tied for 3rd. GA5 14 Jaclyn lost in the finals to finish in 2nd place.

13 Club - GA5 13 Alexis, GA5 13 Kelsey

GA5 13 Alexis earned the overall #1 seed and was #1 in 13 Club Pool R1P1.
Sat 25 Apr 3:00pm GA5 13 Alexis vs. C4 13-2 Silver W 25-12, 25-19
Sat 25 Apr 5:00pm GA5 13 Alexis vs. The Skill Factory 13-1 W 25-9, 25-9
Sat 25 Apr 8:00pm GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 13-3 Claire W 25-19, 25-18
GA5 13 Alexis won their pool at 3-0 to keep their #1 seed in the Gold Bracket!

GA5 13 Kelsey started as the #2 team in 13 Club Pool R1P2.
Sat 25 Apr 4:00pm GA5 13 Kelsey vs. Atlanta Boom 13-2 Whitney W 25-6, 25-6
Sat 25 Apr 6:00pm GA5 13 Kelsey vs. North Atlanta 13-5 Hannah W 25-17, 25-20
Sat 25 Apr 8:00pm GA5 13 Kelsey vs. C4 13-1 Navy L 9-25, 21-25
GA5 13 Kelsey finished 2nd in their pool at 2-1 to make the Gold Bracket.

Gold Bracket
Sun 26 Apr 1:00pm GA5 13 Alexis vs. GA5 13 Kelsey W 25-11, 25-14
Sun 26 Apr 3:00pm GA5 13 Alexis vs. Choo Choo City 13-2 White W 25-14, 25-11
Sun 26 Apr 4:00pm GA5 13 Kelsey vs. Force Elite 13-1 Black L 23-25, 15-25
Sun 26 Apr 4:00pm GA5 13 Alexis vs. C4 13-1 Navy W 25-15, 25-10
GA5 13 Alexis won the 13 Club Championship! GA5 13 Kelsey lost in the quarterfinals and then won/lost a consolation match to finish tied for 7th.

12 Club - GA5 12 Jasmine, GA5 12 Aneisha

GA5 12 Jasmine earned the overall #1 seed and was #1 in 12 Club Pool R1P1.
Sat 25 Apr 8:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 South 12-2 W 25-18, 25-8
Sat 25 Apr 10:00am GA5 12 Jasmine vs. Atlanta Extreme 12-2 Joel W 25-6, 25-16
Sat 25 Apr 1:00pm GA5 12 Jasmine vs. North Atlanta 12-3 Cory W 25-15, 25-15
GA5 12 Jasmine won their pool at 3-0 to keep their #1 seed in the Gold Bracket!

GA5 12 Aneisha started as the #4 team in 12 Club Pool R1P2.
Sat 25 Apr 9:00am GA5 12 Aneisha vs. Choo Choo City 12-2 White L 17-25, 14-25, 17-25
Sat 25 Apr 10:00am GA5 12 Aneisha vs. North Atlanta 12-2 Danielle L 26-28, 23-25, 15-25
Sat 25 Apr 12:00pm GA5 12 Aneisha vs. C4 12-1 Navy W 25-0, 25-0, 25-0
GA5 12 Aneisha finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the Gold Bracket.

GA5 12 Aneisha in 12 Club Pool R2G on Court PCVC 1.
Sun 26 Apr 8:00am GA5 12 Jasmine vs. C4 12-1 Navy W 25-12, 25-15
Sun 26 Apr 9:00am GA5 12 Aneisha vs. A5 South 12-2 L 18-25, 22-25
Sun 26 Apr 10:00am GA5 12 Jasmine vs. Choo Choo City 12-2 White L 25-20, 23-25, 14-16
Sun 26 Apr 11:00am GA5 12 Aneisha vs. Atlanta Extreme 12-1 Joel L 25-11, 20-25, 13-15
GA5 12 Jasmin lost in the semifinals to finish tied for 3rd. GA5 12 Aneisha lost in the quarterfinals then lost a consolation match to finish tied for 7th.


GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

GA5 has trained 2 AAU All-Americans.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2017 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax