Week 1: Southern Dream

January 16, 2016 - The season starts with the 18 April in a qualifier downtown and most of the rest at the Southern Dream.

Lil Big South

This tournament is a National Qualifier and is being played at the Georgia World Congress Center in Atlanta, GA.

18 USA - GA5 18 April

GA5 18 April started as the #2 team in 18 USA Pool R1P1.
Sat 16 Jan 9:00am GA5 18 April vs. JPVBC 18 2 W 25-13, 25-9
Sat 16 Jan 11:00am GA5 18 April vs. Tallahassee Juniors 18 Elite L 17-25, 23-25
Sat 16 Jan 1:00pm GA5 18 April vs. A5 South 18-1 Joe L 20-25, 18-25
GA5 18 April finished 3rd in their pool at 1-2 and out of contention.
GA5 18 April moved on as the #1 team in 18 USA Pool R2D2P1 on Court 13.
Sun 17 Jan 3:00pm GA5 18 April vs. Texas Coastal 18 1 W 25-22, 25-17
Sun 17 Jan 5:00pm GA5 18 April vs. North Georgia Aces 18-1 W 25-10, 25-12
Sun 17 Jan 8:00pm GA5 18 April vs. Club West Nashville 18-1 W 25-16, 26-24
18 April won their pool at 3-0 to make Flight 1.
Flight 1
Mon 18 Jan 8:00am GA5 18 April vs. Metro Atlanta 18 Elite L 16-25, 25-20, 7-15
18 April lost in the semifinals to finish tied for 18th.

Southern Dream

This tournament is being played at the Gwinnett Center and the Suwanee Sports Academy in Suwanee, GA.

18 Power - GA5 18 Marlon

GA5 18 Marlon started as the #7 team in 18 Power Pool R1P1.
Sat 16 Jan 8:00am GA5 18 Marlon vs. USANY PWR L 25-17, 15-25, 3-15
Sat 16 Jan 9:00am GA5 18 Marlon vs. A5 16 Gabe L 8-25, 9-25
Sat 16 Jan 11:00am GA5 18 Marlon vs. USANY Fortitude L 21-25, 17-25
Sat 16 Jan 1:00pm GA5 18 Marlon vs. A5 17 Marc L 11-25, 12-25
Sun 17 Jan 9:00am GA5 18 Marlon vs. Biltmore 18 Elite W 25-17, 21-25, 15-11
Sun 17 Jan 10:00am GA5 18 Marlon vs. A5 17 Jing L 13-25, 5-25
18 Marlon finished 6th in their pool at 1-5.
Championship Bracket
Mon 18 Jan 8:00am GA5 18 Marlon vs. A5 17 Marc in quarterfinals on SSA 2 L 15-25, 18-25
18 Marlon lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

17 Power - GA5 17 Suzanne, GA5 17 Alex

GA5 17 Suzanne started as the #2 team in 17 Power Pool R1P1.
Sat 16 Jan 8:00am GA5 17 Suzanne vs. A5 16 Matt L 25-14, 21-25, 16-18
Sat 16 Jan 9:00am GA5 17 Suzanne vs. A5 15 Scoba L 25-27, 12-25
Sat 16 Jan 11:30am GA5 17 Suzanne vs. A5 South 17-1 James W 23-25, 25-15, 15-13
Sat 16 Jan 12:30pm GA5 17 Suzanne vs. KVA 17Dave W 25-19, 25-16
17 Suzanne finished 2nd in their pool at 2-2.
GA5 17 Suzanne continued as the #4 team in 17 Power Pool R2P1.
Sun 17 Jan 8:00am GA5 17 Suzanne vs. BVC 17 Black L 18-25, 21-25
Sun 17 Jan 10:30am GA5 17 Suzanne vs. FUEL 17 L 17-25, 25-18, 4-15
Sun 17 Jan 11:30am GA5 17 Suzanne vs. A5 16 Gary L 24-26, 19-25
GA5 17 Suzanne finished last in their pool at 0-3.
GA5 17 Alex started as the #5 team in 17 Power Pool R1P2.
Sat 16 Jan 8:00am GA5 17 Alex vs. BVC 17 Black L 20-25, 14-25
Sat 16 Jan 9:00am GA5 17 Alex vs. A5 16 Gary L 7-25, 7-25
Sat 16 Jan 10:00am GA5 17 Alex vs. A5 South 17-2 Jamie W 25-21, 19-25, 20-18
Sat 16 Jan 11:30am GA5 17 Alex vs. Fuel 17 L 11-25, 12-25
GA5 17 Alex finished 4th in their pool at 1-3.
GA5 17 Alex continued as the #1 team in 17 Power Pool R2P2.
Sun 17 Jan 8:00am GA5 17 Alex vs. A5 16 Matt L 20-25, 13-25
Sun 17 Jan 10:00am GA5 17 Alex vs. A5 South 17-2 Jamie L 18-25, 13-25
Sun 17 Jan 1:00pm GA5 17 Alex vs. KVA 17 Dave L 21-25, 15-25
GA5 17 Alex finished last in their pool at 0-3.
Championship Bracket
Mon 18 Jan 8:00am GA5 17 Suzanne vs. A5 South 17-2 Jamie W 25-23, 28-26
Mon 18 Jan 8:00am GA5 17 Alex vs. BVC 17 Black L 20-25, 19-25
Mon 18 Jan 9:00am GA5 17 Suzanne vs. A5 16 Gary W 25-23, 25-21
Mon 18 Jan 11:00am GA5 17 Suzanne vs. A5 South 17-1 James L 18-25, 23-25
17 Suzanne lost in the semifinals to finish tied for 3rd. 17 Alex lost in the first round to finish tied for 9th.

16 Power - GA5 16 Kelsey, GA5 16 Jessica

GA5 16 Kelsey started as the #4 team in 16 Power Pool R1P1. GA5 16 Jessica was the #9 team in the same pool.
Sat 16 Jan 3:00pm GA5 16 Kelsey vs. Biltmore 16 Elite W 25-19, 25-23
Sat 16 Jan 4:00pm GA5 16 Jessica vs. A5 South 16-2 Hannah W 20-25, 25-14, 15-11
Sat 16 Jan 5:00pm GA5 16 Kelsey vs. A5 15 JJ W 25-15, 25-23
Sat 16 Jan 5:00pm GA5 16 Jessica vs. Carolina Juniors 16-2 L 16-25, 8-25
Sat 16 Jan 6:00pm GA5 16 Kelsey vs. A5 South 16-1 Joe L 13-25, 20-25
Sat 16 Jan 7:00pm GA5 16 Kelsey vs. Carolina Juniors 16-2 L 25-23, 17-25, 11-15
Sat 16 Jan 7:00pm GA5 16 Jessica vs. A5 15 JJ L 23-25, 15-25
Sat 16 Jan 8:00pm GA5 16 Jessica vs. A5 14 Suzanne L 12-25, 25-27
Sun 17 Jan 3:00pm GA5 16 Kelsey vs. A5 South 16-2 Hannah W 20-25, 25-17, 15-3
Sun 17 Jan 4:00pm GA5 16 Kelsey vs. A5 14 Suzanne L 22-25, 21-25
Sun 17 Jan 4:00pm GA5 16 Jessica vs. A5 South 16-1 Joe L 10-25, 4-25
Sun 17 Jan 5:00pm GA5 16 Jessica vs. Biltmore 16 Elite L 12-25, 10-25
Sun 17 Jan 6:00pm GA5 16 Kelsey vs. Club West Nashville 16-1 W 25-20, 25-27, 15-11
Sun 17 Jan 7:00pm GA5 16 Kelsey vs. GA5 16 Jessica W 25-23, 25-15
Sun 17 Jan 8:00pm GA5 16 Jessica vs. Club West Nashville 16-1 L 21-25, 17-25
16 Kelsey finished 4th in their pool at 5-3. 16 Jessica finished last at 1-7.
Championship Bracket
Mon 18 Jan 9:00am GA5 16 Jessica vs. A5 South 16-2 Hannah L 21-25, 13-25
Mon 18 Jan 10:00am GA5 16 Kelsey vs. Biltmore 16 Elite W 25-16, 25-12
Mon 18 Jan 11:00am GA5 16 Kelsey vs. A5 South 16-1 Joe W 25-23, 31-33, 19-17
Mon 18 Jan 12:00pm GA5 16 Kelsey vs. A5 14 Suzanne W 21-25, 25-17, 15-9
16 Kelsey. 16 Jessica lost in the first round to finish in 9th place. 16 Kelsey's semifinal win over A5 South will be talked about for years.

16/15 Club - GA5 16 Christine, GA5 15 Karen, GA5 15 Scott

GA5 16 Christine started as the #3 team in 16/15 Club Pool R1P1. GA5 15 Scott was the #4 team in the same pool.
Sat 16 Jan 8:00am GA5 15 Scott vs. Emerald Coast U16 National L 25-20, 14-25, 8-15
Sat 16 Jan 9:00am GA5 16 Christine vs. A5 15 Erik L 7-25, 25-22, 13-15
Sat 16 Jan 9:00am GA5 15 Scott vs. A5 South 15-2 Robert L 20-25, 19-25
Sat 16 Jan 10:00am GA5 16 Christine vs. Emerald Coast U16 National W 25-18, 16-25, 15-11
Sat 16 Jan 10:00am GA5 15 Scott vs. A5 15 Erik L 14-25, 5-25
Sat 16 Jan 11:30am GA5 16 Christine vs. A5 South 15-2 Robert L 25-27, 21-25
Sat 16 Jan 12:30pm GA5 16 Christine vs. GA5 15 Scott W 25-19, 25-8
16 Christine finished 3rd in their pool at 2-2. 15 Scott finished last at 0-4.
GA5 15 Karen earned the overall #2 seed and was #1 in 16/15 Club Pool R1P2.
Sat 16 Jan 8:00am GA5 15 Karen vs. A5 South 15-3 Charlette W 25-23, 13-25, 15-9
Sat 16 Jan 10:00am GA5 15 Karen vs. A5 South 16-3 Derrick L 15-25, 18-25
Sat 16 Jan 11:30am GA5 15 Karen vs. A5 14 Michelle L 25-23, 21-25, 12-15
Sat 16 Jan 12:30pm GA5 15 Karen vs. Emerald Coast U15 National L 15-25, 20-25
GA5 15 Karen finished 5th in their pool at 1-3.
GA5 16 Christine continued as the #5 team in 16/15 Club Pool R2P1.
Sun 17 Jan 8:00am GA5 16 Christine vs. A5 South 16-3 Derrick L 24-26, 15-25
Sun 17 Jan 9:00am GA5 16 Christine vs. Emerald Coast U15 Nationa L 18-25, 12-25
Sun 17 Jan 11:30am GA5 16 Christine vs. A5 14 Michelle L 20-25, 18-25
GA5 16 Christine finished 6th in their pool at 0-3.
GA5 15 Karen continued as the #4 team in 16/15 Club Pool R2P2. GA5 15 Scott was the #3 team in the same pool.
Sun 17 Jan 8:00am GA5 15 Scott vs. A5 South 15-3 Charlette L 18-25 13-25
Sun 17 Jan 9:00am GA5 15 Karen vs. Emerald Coast U16 National W 25-19, 25-22
Sun 17 Jan 10:00am GA5 15 Karen vs. A5 South 15-3 Charlette W 25-10, 25-18
Sun 17 Jan 11:00am GA5 15 Scott vs. Emerald Coast U16 National L 18-25, 19-25
Sun 17 Jan 12:00pm GA5 15 Karen vs. GA5 15 Scott W 25-18, 23-25, 15-6
15 Karen won their pool at 3-0! 15 Scott finished last at 0-3.
16 Club Championship Pool
Mon 18 Jan 9:00am GA5 16 Christine vs. Emerald Coast U16 National W 25-17, 25-17
Mon 18 Jan 10:00am GA5 16 Christine vs. A5 South 16-3 Derrick L 20-25, 10-25
16 Christine finished 1-1 in the Championship Pool to finish in 2nd place.
15 Club Championship Bracket
Mon 18 Jan 8:00am GA5 15 Karen vs. A5 14 Michelle L 25-15, 27-29, 15-12
Mon 18 Jan 8:00am GA5 15 Scott vs. A5 15 Erik L 13-25, 13-15
15 Karen and 15 Scott each lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

15/14 Power - GA5 15 Mike, GA5 14 Sandy

GA5 15 Mike earned the overall #2 seed and was #1 in 15/14 Power Pool R1P2.
Sat 16 Jan 3:00pm GA5 15 Mike vs. A5 13 PC L 22-25, 14-25
Sat 16 Jan 5:00pm GA5 15 Mike vs. A5 15 Earl on SSA 6 L 16-25, 25-18, 12-15
Sun 17 Jan 3:00pm GA5 15 Mike vs. Club West Nashville 14-1 W 25-18, 25-13
Sun 17 Jan 4:00pm GA5 15 Mike vs. A5 South 14-1 Dave W 22-25, 25-22, 15-6
GA5 15 Mike finished 4th in their pool at 2-2.
GA5 15 Mike continued as the #1 team in 15/14 Power Pool R2CP2.
Sun 17 Jan 5:00pm GA5 15 Mike vs. A5 13 Nikki L 20-25, 25-21, 13-15
Sun 17 Jan 7:00pm GA5 15 Mike vs. A5 14 Betty L 23-25, 26-28
15 Mike finished 3rd in their pool at 0-2 with a 1-4 sets record.
GA5 14 Sandy started as the #4 team in 15/14 Power Pool R1P1.
Sat 16 Jan 3:00pm GA5 14 Sandy vs. A5 14 Betty L 25-16, 18-25, 13-15
Sat 16 Jan 5:00pm GA5 14 Sandy vs. A5 South 15-1 Jason L 12-25, 14-25
Sat 16 Jan 6:30pm GA5 14 Sandy vs. A5 13 Nikki L 21-25, 25-22, 3-15
Sun 17 Jan 3:00pm GA5 14 Sandy vs. A5 14 Karen L 9-25, 15-25
Sun 17 Jan 4:00pm GA5 14 Sandy vs. KVA 14 Shannon L 15-25, 13-25
14 Sandy finished last in their pool at 0-5.
GA5 14 Sandy continued as the #3 team in 15/14 Power Pool R2CP3.
Sun 17 Jan 5:30pm GA5 14 Sandy vs. KVA 14 Shannon L 20-25, 25-22, 12-15
Sun 17 Jan 6:30pm GA5 14 Sandy vs. Club West Nashville 14-1 W 25-23, 21-25, 15-12
14 Sandy finished 2nd in their pool at 1-1.
15 Power Championship Bracket
Mon 18 Jan 9:00am GA5 15 Mike vs. A5 15 Earl W 25-23, 25-16
Mon 18 Jan 10:00am GA5 15 Mike vs. A5 South 15-1 Jason L 12-25, 19-25
15 Mike lost in the semifinals to finish tied for 3rd.
14 Power Championship Bracket
Mon 18 Jan 9:00am GA5 14 Sandy vs. Club West Nashville 14-1 W 22-25, 25-19, 15-9
Mon 18 Jan 11:00am GA5 14 Sandy vs. A5 South 14-1 Dave/Joe L 24-26, 25-19, 5-15
14 Sandy lost in the semifinals to finish tied for 3rd.

14 Club - GA5 14 Kaylin, GA5 14 Brianna

GA5 14 Kaylin started as the #3 team in 14 Club Pool R1P1.
Sat 16 Jan 4:00pm GA5 14 Kaylin vs. A5 13 Haley W 25-21, 13-25, 15-13
Sat 16 Jan 5:00pm GA5 14 Kaylin vs. Fuel 14 L 14-25, 15-25
Sat 16 Jan 6:30pm GA5 14 Kaylin vs. Axis Elite 14 Nat Green L 25-9, 13-25, 14-16
Sat 16 Jan 7:30pm GA5 14 Kaylin vs. A5 South 14-3 Tracy L 25-13, 22-25, 13-15
GA5 14 Kaylin finished 4th in their pool at 1-3.
GA5 14 Christina started as the #5 team in 14 Club Pool R1P2.
Sat 16 Jan 3:00pm GA5 14 Brianna vs. A5 South 14-2 Natasa L 14-25, 18-25
Sat 16 Jan 4:00pm GA5 14 Brianna vs. A5 14 Tory L 10-25, 12-25
Sat 16 Jan 5:00pm GA5 14 Brianna vs. Axis Elite 14 Premier W 25-23, 19-25, 15-11
Sat 16 Jan 6:30pm GA5 14 Brianna vs. Emerald Coast U14 National L 10-25, 14-25
GA5 14 Brianna finished 4th in their pool at 1-3.
GA5 14 Kaylin continued as the #2 team in 14 Club Pool R2P2. GA5 14 Brianna was the #1 team in the same pool.
Sun 17 Jan 3:00pm GA5 14 Brianna vs. A5 13 Haley L 11-25, 12-25
Sun 17 Jan 4:00pm GA5 14 Kaylin vs. Axis Elite 14 Premier W 25-14, 25-22
Sun 17 Jan 5:00pm GA5 14 Brianna vs. Axis Elite 14 Premier L 18-25, 21-25
Sun 17 Jan 6:00pm GA5 14 Kaylin vs. A5 13 Haley W 25-16, 22-25, 15-10
Sun 17 Jan 8:00pm GA5 14 Kaylin vs. GA5 14 Brianna W 25-18, 25-4
14 Kaylin won their pool at 3-0! 14 Brianna finished last at 0-3.
Championship Bracket
Mon 18 Jan 8:00am GA5 14 Brianna vs. Axis Elite 14 National Green L 7-25, 16-25
Mon 18 Jan 10:00am GA5 14 Kaylin vs. A5 South 14-2 Natasa L 22-25, 21-25
14 Kaylin lost in the quarterfinals to finish tied for 5th. 14 Brianna lost in the first round to finish tied for 9th.

13 Power/13 Club - GA5 13 Alexis, GA5 13 Cate

GA5 13 Alexis started as the #3 team in 13 Power/13 Club Pool R1P1.
Sat 16 Jan 4:00pm GA5 13 Alexis vs. A5 13 Tina L 25-20, 21-25, 15-17
Sat 16 Jan 5:00pm GA5 13 Alexis vs. KVA 13 Vanessa L 23-25, 19-25
Sat 16 Jan 6:30pm GA5 13 Alexis vs. A5 12 Jing L 14-25, 8-25
Sat 16 Jan 7:30pm GA5 13 Alexis vs. A5 South 13-2 Betsy W 25-17, 25-14
GA5 13 Alexis finished 4th in their pool at 1-3.
GA5 13 Cate started as the #4 team in 13 Power/13 Club.
Sat 16 Jan 3:00pm GA5 13 Cate vs. Emerald Coast U13 National L 13-25, 17-25
Sat 16 Jan 4:00pm GA5 13 Cate vs. A5 South 13-1 Trina L 8-25, 7-25
Sat 16 Jan 5:00pm GA5 13 Cate vs. A5 South 13-3 Eric W 25-10, 24-26, 15-13
Sat 16 Jan 7:30pm GA5 13 Cate vs. A5 13 Anna L 13-25, 11-25
GA5 13 Cate finished 4th in their pool at 1-3.
GA5 13 Alexis continued as the #2 team in 13 Power/13 Club Pool R2P2. GA5 13 Cate was the #1 team in the same pool.
Sun 17 Jan 3:00pm GA5 13 Cate vs. A5 South 13-2 Betsy W 25-12, 26-24
Sun 17 Jan 4:00pm GA5 13 Alexis vs. A5 South 13-3 Eric W 25-22, 25-2
Sun 17 Jan 5:00pm GA5 13 Cate vs. A5 South 13-3 Eric L 25-14, 21-25, 10-15
Sun 17 Jan 6:00pm GA5 13 Alexis vs. A5 South 13-2 Betsy W 25-18, 25-21
Sun 17 Jan 8:00pm GA5 13 Alexis vs. GA5 13 Cate W 25-14, 25-14
13 Alexis won their pool at 3-0! 13 Cate finished 3rd at 1-2.
13 Power Championship Bracket
Mon 18 Jan 8:00am GA5 13 Alexis vs. A5 13 Anna in quarterfinals on G L 12-25, 13-25
13 Alexis lost in the quarterfinals to finish in 5th place.
13 Club Championship Bracket
Mon 18 Jan 9:00am GA5 13 Cate vs. A5 South 13-2 Betsy L 25-21, 23-25, 12-15
13 Cate lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

12 Club/12 Power - GA5 12 Jasmine

GA5 12 Jasmine started as the #4 team in 12 Club/12 Power Pool R1P1.
Sat 16 Jan 8:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 12 Keyaira L 15-25, 14-25
Sat 16 Jan 10:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 12 Erin W 23-25, 25-16, 15-12
Sat 16 Jan 11:00am GA5 12 Jasmine vs. Axis Elite 12 Open L 12-25, 5-25
Sat 16 Jan 12:00pm GA5 12 Jasmine vs. A5 12 Sarah W 18-25, 25-15, 15-13
Sun 17 Jan 8:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 11 Shelley W 25-17, 25-20
Sun 17 Jan 9:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 11 Walter L 18-25, 19-25
Sun 17 Jan 11:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 12 Bri L 8-25, 9-25
Sun 17 Jan 12:00pm GA5 12 Jasmine vs. A5 12 Denise L 20-25, 22-25
12 Jasmine finished 5th in their pool at 3-5.
Championship Bracket
Mon 18 Jan 9:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 11 Walter L 18-25, 14-25
12 Jasmine lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.



GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We practice an "Open Book" financial policy where every parent will have the right at any time to see and understand the financials for their athlete's particular team and the club as a whole.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2017 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax