Week 5: First Lady's Challenge

February 12, 2016 - We're headed to the airport - and staying there for the weekend.

First Lady's Challenge

This tournament is being played at the Georgia International Convention Center in Atlanta, GA.

17/18 Power - GA5 18 Marlon, GA5 17 Alex

GA5 18 Marlon started as the #2 team in 17/18 Power Pool R1P3.
Sat 13 Feb 9:00am GA5 18 Marlon vs. V-1 Academy Athens 17 Rikki W 25-11, 25-19
Sat 13 Feb 11:00am GA5 18 Marlon vs. A5 16 Matt L 18-25, 20-25
Sat 13 Feb 1:00pm GA5 18 Marlon vs. Tsunami 17-Dun L 7-25, 20-25
18 Marlon finished 3rd in their pool at 1-2.
 
GA5 18 Marlon continued as the #3 team in 17/18 Power Pool R2P3.
Sun 14 Feb 8:00am GA5 18 Marlon vs. North Atlanta 17-1 Damien L 15-25, 20-25
Sun 14 Feb 11:00am GA5 18 Marlon vs. Play Like Winners 17-1 L 28-30, 16-25
Sun 14 Feb 12:00pm GA5 18 Marlon vs. Crush 17 W 25-11, 25-17
18 Marlon finished 3rd in their pool at 1-2.
 
GA5 17 Alex started as the #4 team in 17/18 Power Pool R1P4.
Sat 13 Feb 9:00am GA5 17 Alex vs. Crossfire 18 Hybrid L 18-25, 17-25
Sat 13 Feb 10:00am GA5 17 Alex vs. A5 South 17-1 JMac L 8-25, 21-25
Sat 13 Feb 12:00pm GA5 17 Alex vs. Crush 17 W 25-20, 25-21
17 Alex finished 3rd in their pool at 1-2.
 
GA5 17 Alex continued as the #3 team in 17/18 Power Pool R2P4.
Sun 14 Feb 8:00am GA5 17 Alex vs. V-1 Academy Kennesaw 17-1 C L 19-25, 23-25
Sun 14 Feb 11:00am GA5 17 Alex vs. COLAVOL 17 Black L 12-25, 23-25
Sun 14 Feb 12:00pm GA5 17 Alex vs. V-1 Academy Athens 17 Rikki L 20-25, 14-25
17 Alex finished last in their pool at 0-3.
 
18 Power Gold Bracket
Mon 15 Feb 8:00am GA5 18 Marlon vs. Tsunami 17-Dun L 15-25, 10-25
18 Marlon lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 
17 Power Gold Bracket
Mon 15 Feb 9:00am GA5 17 Alex vs. A5 16 Matt L 13-25, 7-25
17 Alex lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

15/16 Power - GA5 16 Jessica, GA5 15 Mike, GA5 15 Karen

GA5 16 Jessica started as the #3 team in 15/16 Power Pool R1P3.
Sat 13 Feb 8:00am GA5 16 Jessica vs. Tsunami 16-Gerre L 25-15, 21-25, 10-15
Sat 13 Feb 9:00am GA5 16 Jessica vs. A5 South 15-1 Jason L 22-25, 10-25
16 Jessica finished last in their pool at 0-2.
 
GA5 16 Jessica continued as the #3 team in 15/16 Power Pool R2A.
Sat 13 Feb 11:00am GA5 16 Jessica vs. North Atlanta 16-1 Chris L 27-29, 14-25
Sat 13 Feb 12:00pm GA5 16 Jessica vs. A5 15 Earl L 31-33, 22-25
16 Jessica finished last in their pool at 0-2.
 
GA5 15 Mike earned the overall #1 seed and was #1 in 15/16 Power Pool R1P1.
Sat 13 Feb 8:00am GA5 15 Mike vs. A5 South 14-1 Dave/Joe W 22-25, 25-16, 15-10
Sat 13 Feb 10:00am GA5 15 Mike vs. North Atlanta 16-1 Chris L 25-19, 17-25, 13-15
15 Mike finished 2nd in their pool at 1-1.
 
GA5 15 Mike continued as the #2 team in 15/16 Power Pool R2C.
Sat 13 Feb 12:00pm GA5 15 Mike vs. V-1 Academy Kennesaw 15 Geo W 25-18, 25-17
Sat 13 Feb 1:00pm GA5 15 Mike vs. Tsunami 16-Gerre L 8-25, 20-25
15 Mike finished 2nd in their pool at 1-1.
 
GA5 15 Karen started as the #3 team in 15/16 Power Pool R1P4
Sat 13 Feb 8:00am GA5 15 Karen vs. North Atlanta 15-1 Steve L 13-25, 18-25
Sat 13 Feb 11:00am GA5 15 Karen vs. V-1 Academy Peachtree City 16 Joe L 8-25, 11-25
Sat 13 Feb 12:00pm GA5 15 Karen vs. A5 South 15-2 Robert L 16-25, 17-25
15 Karen finished last in their pool at 0-3.
 
GA5 16 Jessica continued as the #3 team in 15/16 Power Pool R3G2P3. GA5 15 Karen was the #5 team in the same pool.
Sun 14 Feb 8:00am GA5 15 Karen vs. V-1 Academy Kennesaw 15 Geo L 13-25, 19-25
Sun 14 Feb 9:00am GA5 16 Jessica vs. GA5 15 Karen W 25-16, 25-10
Sun 14 Feb 10:00am GA5 16 Jessica vs. A5 South 16-2 Hannah L 23-25, 15-25
Sun 14 Feb 10:00am GA5 15 Karen vs. V-1 Academy Peachtree City 16 Joe L 19-25, 12-25
Sun 14 Feb 12:00pm GA5 16 Jessica vs. V-1 Academy Kennesaw 15 Geo W 25-17, 25-22
Sun 14 Feb 12:00pm GA5 15 Karen vs. A5 South 16-2 Hannah L 7-25, 16-25
Sun 14 Feb 1:00pm GA5 16 Jessica vs. V-1 Academy Peachtree City 16 Joe W 25-17, 25-23
16 Jessica finished 2nd in their pool at 3-1. 15 Karen finished last at 0-4.
 
GA5 15 Mike continued as the #4 team in 15/16 Power Pool R3G2P2.
Sun 14 Feb 9:00am GA5 15 Mike vs. A5 South 14-1 Dave/Joe L 22-25, 22-25
Sun 14 Feb 10:00am GA5 15 Mike vs. A5 South 15-2 Robert W 25-17, 26-24
Sun 14 Feb 12:00pm GA5 15 Mike vs. A5 15 Earl L 25-20, 23-25, 11-15
GA5 15 Mike finished 3rd in their pool at 1-2.
 
16 Power Gold Bracket
Mon 15 Feb 8:00am GA5 16 Jessica vs. A5 15 Earl W 20-25, 25-22, 15-13
Mon 15 Feb 8:00am GA5 15 Mike vs. A5 South 16-2 Hannah L 25-21, 19-25, 8-15
Mon 15 Feb 10:00am GA5 16 Jessica vs. North Atlanta 16-1 Chris L 24-26, 27-25, 14-16
16 Jessica lost in the semifinals to finish tied for 3rd. 15 Mike lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 
15 Power Gold Bracket
Mon 15 Feb 11:00am GA5 15 Karen vs. A5 South 14-1 Dave/Joe L 18-25, 19-25
15 Karen lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

15/16 Club - GA5 16 Christine, GA5 15 Scott

GA5 16 Christine started as the #2 team in 15/16 Club Pool R1P2.
Sat 13 Feb 3:00pm GA5 16 Christine vs. North Atlanta 15-3 Sara L 18-25, 25-15, 9-15
Sat 13 Feb 4:00pm GA5 16 Christine vs. V-1 Academy Kennesaw 16 Mike L 24-26, 27-25, 14-16
Sat 13 Feb 8:00pm GA5 16 Christine vs. Play Like Winners 15-1 W 25-20, 9-25, 16-14
16 Christine finished 3rd in their pool at 0-2 and won their crossover.
 
GA5 16 Christine continued as the #2 team in 15/16 Club Pool R2P4.
Sun 14 Feb 4:00pm GA5 16 Christine vs. A5 South 15-3 Charlette L 24-26, 21-25
Sun 14 Feb 6:00pm GA5 16 Christine vs. North Atlanta 15-2 Drew W 25-17, 25-20
Sun 14 Feb 8:00pm GA5 16 Christine vs. North Atlanta 15-3 Sara W 15-25, 28-26, 15-10
16 Christine finished 2nd in their pool at 2-1 and will play in the 16 Club Gold Bracket.
 
GA5 15 Scott started as the #3 team in 15/16 Club Pool R1P5.
Sat 13 Feb 3:00pm GA5 15 Scott vs. COLAVOL 15 Black L 8-25, 20-25
Sat 13 Feb 6:00pm GA5 15 Scott vs. North Atlanta 16-2 Sharaya L 14-25, 15-25
Sat 13 Feb 7:00pm GA5 15 Scott vs. Olympus 16-1 L 18-25, 25-19, 11-15
15 Scott finished last in their pool at 0-3.
 
GA5 15 Scott continued as the #2 team in 15/16 Club Pool R2P6.
Sun 14 Feb 4:00pm GA5 15 Scott vs. 41 South VBC 16-1 W 25-22, 25-16
Sun 14 Feb 6:00pm GA5 15 Scott vs. V-1 Academy Athens 15 Jess W 25-16, 25-19
Sun 14 Feb 8:00pm GA5 15 Scott vs. North Atlanta 15-4 Megan L 19-25, 16-25
15 Scott finished 2nd in their pool at 2-1 and will play in the 15 Club Gold Bracket.
 
16 Club Gold Bracket
Mon 15 Feb 8:00am GA5 16 Christine vs. V-1 Academy Kennesaw 16 Mike L 12-25, 29-27, 13-15
16 Christine lost in the first round to finish tied for 9th.
 
15 Club Gold Bracket
Mon 15 Feb 9:00am GA5 15 Scott vs. Play Like Winners 15-1 L 16-25, 22-25
15 Scott lost in the first round to finish tied for 9th.
 

13/14 Power - GA5 14 Sandy, GA5 13 Alexis

GA5 14 Sandy started as the #3 team in 13/14 Power Pool R1P3.
Sat 13 Feb 3:00pm GA5 14 Sandy vs. A5 14 LA L 22-25, 15-25
Sat 13 Feb 6:00pm GA5 14 Sandy vs. North Atlanta 13-1 Courtney W 25-20, 25-10
Sat 13 Feb 7:00pm GA5 14 Sandy vs. A5 12 Bri W 25-11, 25-18
14 Sandy finished 2nd in their pool at 2-1.
 
GA5 14 Sandy continued as the #4 team in 13/14 Power Pool R2P1.
Sun 14 Feb 4:00pm GA5 14 Sandy vs. North Atlanta 14-1 Wes W 30-28, 25-20
Sun 14 Feb 5:00pm GA5 14 Sandy vs. A5 South 13-1 Trina L 17-25, 17-25
Sun 14 Feb 7:00pm GA5 14 Sandy vs. A5 14 LA L 16-25, 25-18, 14-16
14 Sandy finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the 14 Power Gold Bracket.
 
GA5 13 Alexis started as the #4 team in 13/14 Power Pool R1P2.
Sat 13 Feb 4:00pm GA5 13 Alexis vs. A5 13 Anna L 20-25, 20-25
Sat 13 Feb 5:00pm GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 14-1 Wes L 13-25, 20-25
Sat 13 Feb 7:00pm GA5 13 Alexis vs. V-1 Academy Kennesaw 14 Lindz L 25-27, 19-25
13 Alexis finished last in their pool at 0-3.
 
GA5 13 Alexis continued as the #3 team in 13/14 Power Pool R2P3.
Sun 14 Feb 3:00pm GA5 13 Alexis vs. A5 13 Anna L 18-25, 11-25
Sun 14 Feb 6:00pm GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 13-1 Courtney W 25-27, 25-22, 15-12
Sun 14 Feb 7:00pm GA5 13 Alexis vs. A5 13 Haley L 17-25, 16-25
13 Alexis finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the 13 Power Gold Bracket.
 
14 Power Gold Bracket
Mon 15 Feb 12:00pm GA5 14 Sandy vs. V-1 Academy Kennesaw 14 Lindz L 13-25, 25-27
14 Sandy lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 
13 Power Gold Bracket
Mon 15 Feb 9:00am GA5 13 Alexis vs. North Atlanta 13-1 Courtney W 25-19, 25-20
Mon 15 Feb 11:00am GA5 13 Alexis vs. Alabama Juniors 13-1 L 22-25, 16-25
13 Alexis lost in the semifinals to finish tied for 3rd.
 

13/14 Club - GA5 14 Kaylin, GA5 14 Brianna, GA5 13 Cate

GA5 14 Kaylin started as the #2 team in 13/14 Club Pool R1P2.
Sat 13 Feb 4:00pm GA5 14 Kaylin vs. North Atlanta 14-5 Hannah W 25-16, 25-19
Sat 13 Feb 5:00pm GA5 14 Kaylin vs. COLAVOL 14 Black L 16-25, 24-26
14 Kaylin finished 2nd in their pool at 1-1.
 
GA5 14 Kaylin continued as the #2 team in 13/14 Club Pool R2A.
Sat 13 Feb 7:00pm GA5 14 Kaylin vs. A5 South 13-2 Betsy W 25-18, 17-25, 15-9
Sat 13 Feb 8:00pm GA5 14 Kaylin vs. North Atlanta 14-3 Tom L 18-25, 25-23, 11-15
14 Kaylin finished 2nd in their pool at 1-1.
 
GA5 14 Kaylin continued as the #2 team in 13/14 Club Pool R3P3.
Sun 14 Feb 3:00pm GA5 14 Kaylin vs. A5 13 Tina L 20-25, 14-25
Sun 14 Feb 4:00pm GA5 14 Kaylin vs. North Atlanta 14-2 Audrey L 25-20, 21-25, 13-15
14 Kaylin finished last in their pool at 0-2.
 
GA5 14 Kaylin continued as the #2 team in 13/14 Club Pool R4C.
Sun 14 Feb 7:00pm GA5 14 Kaylin vs. North Atlanta 14-4 Danielle W 25-22, 25-21
Sun 14 Feb 8:00pm GA5 14 Kaylin vs. GA5 14 Brianna W 25-12, 25-17
14 Kaylin won their pool at 2-0 and will play in the 14 Club Gold Bracket.
 
GA5 14 Brianna started as the #4 team in 13/14 Club Pool R1P4.
Sat 13 Feb 4:00pm GA5 14 Brianna vs. North Atlanta 14-2 Audrey L 10-25, 19-25
Sat 13 Feb 5:00pm GA5 14 Brianna vs. A5 South 13-3 Eric W 25-13, 32-30
Sat 13 Feb 7:00pm GA5 14 Brianna vs. Olympus 13U W 25-14, 25-15
14 Brianna finished 2nd in their pool at 2-1.
 
GA5 14 Brianna continued as the #2 team in 13/14 Club Pool R3P1.
Sun 14 Feb 3:00pm GA5 14 Brianna vs. North Atlanta 14-3 Tom L 26-24, 13-25, 10-15
Sun 14 Feb 4:00pm GA5 14 Brianna vs. A5 South 14-3 Tracy L 14-25, 12-25
14 Brianna finished last in their pool at 0-2.
 
GA5 14 Brianna continued as the #1 team in 13/14 Club Pool R4C.
Sun 14 Feb 6:00pm GA5 14 Brianna vs. North Atlanta 14-4 Danielle L 8-25, 21-25
Sun 14 Feb 8:00pm GA5 14 Brianna vs. GA5 14 Kaylin L 12-25, 17-25
GA5 14 Brianna finished last in their pool at 0-2 and will play in the 14 Club Gold Bracket.
 
GA5 13 Cate earned the overall #1 seed and was #1 in 13/14 Club Pool R1P1.
Sat 13 Feb 3:00pm GA5 13 Cate vs. North Atlanta 14-3 Tom W 25-20, 20-25, 15-6
Sat 13 Feb 5:00pm GA5 13 Cate vs. A5 13 Tina L 22-25, 16-25
13 Cate finished last in their pool at 1-1.
 
GA5 13 Cate continued as the #3 team in 13/14 Club Pool R2B.
Sat 13 Feb 6:00pm GA5 13 Cate vs. COLAVOL 14 Black L 9-25, 14-25
Sat 13 Feb 7:00pm GA5 13 Cate vs. North Atlanta 14-4 Danielle L 15-25, 24-26
13 Cate finished last in their pool at 0-2.
 
GA5 13 Cate continued as the #2 team in 13/14 Club Pool R4E.
Sun 14 Feb 4:00pm GA5 13 Cate vs. Olympus 13U W 25-21, 26-24
Sun 14 Feb 6:00pm GA5 13 Cate vs. North Atlanta 13-2 Claire L 25-20, 15-25, 11-15
Sun 14 Feb 8:00pm GA5 13 Cate vs. A5 South 13-2 Betsy W 25-22, 25-23
13 Cate finished 2nd in their pool at 2-1 and will play in the 13 Club Gold Bracket.
 
14 Club Gold Bracket
Mon 15 Feb 9:00am GA5 14 Brianna vs. Olympus 14U L 19-25, 24-26
Mon 15 Feb 12:00pm GA5 14 Kaylin vs. North Atlanta 14-3 Tom W 25-23, 25-23
Mon 15 Feb 1:00pm GA5 14 Kaylin vs. COLAVOL 14 Black L 16-25, 24-26
14 Kaylin lost in the semifinals to finish tied for 3rd. 14 Brianna lost in the first round to finish tied for 9th.
 
13 Club Gold Bracket
Mon 15 Feb 12:00pm GA5 13 Cate vs. North Atlanta 13-2 Claire L 27-29, 16-25
13 Cate lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

12 Club - GA5 12 Jasmine

GA5 12 Jasmine earns the overall #1 seed and is #1 in 12 Club Pool R1P1.
Sat 13 Feb 9:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 11 Shelley W 25-21, 25-17
Sat 13 Feb 10:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 South 11-1 Hannah W 25-16, 25-8
Sat 13 Feb 12:00pm GA5 12 Jasmine vs. A5 12 Denise W 25-14, 25-19
Sat 13 Feb 1:00pm GA5 12 Jasmine vs. Olympus 12 W 25-16, 25-10
Sun 14 Feb 8:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 12 Erin L 25-21, 21-25, 11-15
Sun 14 Feb 10:00am GA5 12 Jasmine vs. North Atlanta 12-1 Amanda W 23-25, 25-19, 15-9
Sun 14 Feb 1:00pm GA5 12 Jasmine vs. North Atlanta 12-2 Danielle W 25-15, 25-16
Mon 15 Feb 9:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 11 Walter L 18-25, 22-25
Mon 15 Feb 11:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 South 12-1 Tripp W 25-15, 25-13
Mon 15 Feb 11:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 12 Erin W 25-20
12 Jasmine finished in a tie for 2nd in their pool at 7-2 and won a playoff to make the Championship Match!
 
Championship Match
Mon 15 Feb 1:00pm GA5 12 Jasmine vs. A5 11 Walter L 24-26, 21-25
12 Jasmine lost in the finals to finish in 2nd place.



GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

In 2016, GA5 won 13 tournament championships and had 7 runners-up finishes.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2017 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax