Week 7: Boston, Denver, Nashville and Atlanta

February 27, 2016 - Qualifier season starts for the 17's and under this week and were in a few local events to finish February.

Boston Volleyball Festival

This tournament is being played at the Boston Convention and Exposition Center in Boston, MA.

18 USA - GA5 18 April

GA5 18 April earned the overall #6 seed and was #1 in 18 USA Pool R1P6.
Fri 26 Feb 4:00pm GA5 18 April vs. Evo 18 P2 W 25-4, 25-13
Fri 26 Feb 6:00pm GA5 18 April vs. Mass Patriots 18 Blue W 25-9, 25-15
Fri 26 Feb 8:00pm GA5 18 April vs. PV Jrs 18 1 W 21-25, 25-18, 15-7
18 April won their pool at 3-0 to keep their #6 seed!
 
GA5 18 April started as the #2 team in 18 USA Pool R2D1P5.
Sat 27 Feb 4:30pm GA5 18 April vs. Tribe 18 Elite Annika W 25-22, 25-19
Sat 27 Feb 6:30pm GA5 18 April vs. Blast 18-1 W 25-11, 25-10
Sat 27 Feb 8:30pm GA5 18 April vs. Club Jamba 18 Tom L 17-25, 14-25
18 April finished 2nd in their pool at 2-1 and made the Gold Bracket.
 
Gold Bracket
Sun 28 Feb 9:00am GA5 18 April vs. Columbia Comets 18-1 L 18-25, 20-25
18 April lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

Colorado Crossroads Qualifier

This tournament is being played at the Denver Convention Center in Denver, CO. All times Mountain.

17 American - GA5 17 Suzanne

GA5 17 Suzanne started as the #2 team in 17 American Pool R1D1P15.
Sat 27 Feb 9:00am GA5 17 Suzanne vs. El Paso Stars 17s W 25-11, 25-11
Sat 27 Feb 11:00am GA5 17 Suzanne vs. Loveland 17 National W 25-13, 25-16
Sat 27 Feb 1:00pm GA5 17 Suzanne vs. Idaho Falls Juniors 17 W 25-14, 25-10
17 Suzanne won their pool to become the #15 overall seed!
 
GA5 17 Suzanne continues as the #2 team in 17 American Pool R2D1P10 on Court H5.
Sun 28 Feb 9:00am GA5 17 Suzanne vs. Albuquerque Rebels 17 Ignite W 25-22, 25-19
Sun 28 Feb 11:00am GA5 17 Suzanne vs. LAVA North 17 Adidas W 23-25, 25-23, 15-10
Sun 28 Feb 1:00pm GA5 17 Suzanne vs. Oklahoma Excel 17 Black W 25-15, 19-25, 15-7
17 Suzanne won their pool at 3-0 and must win a challenge match to make Gold.
 
Challenge Match 2
Sun 28 Feb 4:00pm GA5 17 Suzanne vs. PVP 17 Rox L 18-25, 25-23, 13-15
17 Suzanne lost their challenge match to land in the Silver Bracket.
 
Silver Bracket
Mon 29 Feb 9:00am GA5 17 Suzanne vs. Magic 17s National W 25-11, 25-20
Mon 29 Feb 11:00am GA5 17 Suzanne vs. Impact 171 W 21-25, 25-23, 15-9
Mon 29 Feb 1:00pm GA5 17 Suzanne vs. Tampa Elite 17 Stephanie W 25-16, 23-25, 15-13
17 Suzanne won the Silver Bracket to finish in 17th place.
 

Club West Classic

This tournament is being played at the Franklin Field House in Franklin, TN and at Club West in Nashville, TN. All times Central.

18 Power - GA5 18 Marlon, GA5 16 Kelsey

GA5 18 Marlon earned the #3 overall seed and is #1 in 18 Power Pool R1P3.
Sat 27 Feb 8:00am GA5 18 Marlon vs. Club West Nashville 16-1 L 6-25, 11-25
Sat 27 Feb 10:00am GA5 18 Marlon vs. Storm STT 171 L 16-25, 15-25
Sat 27 Feb 1:00pm GA5 18 Marlon vs. Club West 18-2 Elite W 25-27, 26-24, 15-8
18 Marlon finished 3rd in their pool at 1-2 to land in the Silver Bracket.
 
GA5 16 Kelsey started as the #3 team in 18 Power Pool R1P2.
Sat 27 Feb 8:00am GA5 16 Kelsey vs. Club West Nashville 18-1 L 18-25, 25-13, 10-15
Sat 27 Feb 9:00am GA5 16 Kelsey vs. Extreme 18-1 L 19-25, 18-25
Sat 27 Feb 11:00am GA5 16 Kelsey vs. Rocket City 171 W 25-23, 25-16
16 Kelsey finished 3rd in their pool at 0-2 and then won their crossover to make the Gold Bracket.
 
Gold Bracket
Sun 28 Feb 12:00pm GA5 16 Kelsey vs. Club West Nashville 18-1 L 22-25, 21-25
Sun 28 Feb 2:00pm GA5 16 Kelsey vs. Club West 17 Elite L 21-25, 21-25
16 Kelsey lost in the quarterfinals and then won lost their consolation match to finish in 6th place.
 
Silver Bracket
Sun 28 Feb 12:00pm GA5 18 Marlon vs. Rocket City 171 L 14-25, 18-25
Sun 28 Feb 1:00pm GA5 18 Marlon vs. Club West 18-2 Elite L 25-19, 21-25, 11-15
18 Marlon lost in the semifinals and then won/lost their consolation to finish in 10th place.
 

16 Club - GA5 16 Christine

GA5 16 Christine started as the #2 team in 16 Club Pool R1P2.
Sat 27 Feb 3:30pm GA5 16 Christine vs. New South 16's W 25-14, 25-12
Sat 27 Feb 5:30pm GA5 16 Christine vs. Cross Court 16-Teal W 21-25, 25-9, 15-6
Sat 27 Feb 7:30pm GA5 16 Christine vs. West Kentucky 16 Black L 21-25, 22-25
16 Christine finished 2nd in their pool at 2-1 and made the Gold Bracket.
 
Gold Bracket
Sun 28 Feb 2:00pm GA5 16 Christine vs. OVC 16 W 25-15, 25-13
Sun 28 Feb 4:00pm GA5 16 Christine vs. C4 16 Silver L 22-25, 20-25
Sun 28 Feb 6:00pm GA5 16 Christine vs. BVC 16 Pink    
16 Christine lost in the semifinals and then won/lost their consolation match to finish in 3rd/4th place.
 

15 Club - GA5 15 Scott

GA5 15 Scott started as the #2 team in 15 Club Pool R1P3.
Sat 27 Feb 3:30pm GA5 15 Scott vs. KVA 15 Dwayne L 23-25, 23-25
Sat 27 Feb 5:30pm GA5 15 Scott vs. West Kentucky 15 Black L 19-25, 25-20, 10-15
Sat 27 Feb 7:30pm GA5 15 Scott vs. Cross Court 15-Teal L 23-25, 14-25
GA5 15 Scott finished 4th in their pool at 0-3 to land in the Silver Bracket.
 
Silver Bracket
Sun 28 Feb 8:00am GA5 15 Scott vs. Blackout W 25-22, 25-20
Sun 28 Feb 10:00am GA5 15 Scott vs. Club West 15 Gold W 25-12, 25-8
Sun 28 Feb 1:00pm GA5 15 Scott vs. TBA in finals on BGA 3 L 24-26, 16-25
15 Scott lost in the finals of the Silver Bracket to finish in 8th place.
 

14 Club - GA5 14 Brianna

GA5 14 Brianna started as the #2 team in 14 Club Pool R1P2.
Sat 27 Feb 9:00am GA5 14 Brianna vs. Clarksville VBC 14 W 25-14, 25-9
Sat 27 Feb 11:00am GA5 14 Brianna vs. Club West 14 White CS W 25-19, 23-25, 15-8
Sat 27 Feb 1:00pm GA5 14 Brianna vs. BVC 14 White L 13-25, 12-25
14 Brianna finished 2nd in their pool at 2-1 and made the Gold Bracket.
 
Gold Bracket
Sun 28 Feb 8:00am GA5 14 Brianna vs. BVC 14 Grey W 25-22, 19-25, 15-6
Sun 28 Feb 10:00am GA5 14 Brianna vs. Dynamite 141 L 10-25, 6-25
Sun 28 Feb 1:00pm GA5 14 Brianna vs. BVC 14 White L 25-20, 10-25, 7-15
14 Kaylin lost in the quarterfinals and then won/lost their consolation to finish tied for 7th.
 

Dogwood Donnybrook

This tournament is being played at the Suwanee Sports Academy in Suwanee, GA and the Southern Volleyball Center in Roswell, GA.

14 Club - GA5 14 Kaylin

GA5 14 Kaylin earned the #1 overall seed and is #1 in 14 Club Pool R1P1.
Sat 27 Feb 3:00pm GA5 14 Kaylin vs. Cobb Atlanta 14-6 Amanda W 25-13, 25-19
Sat 27 Feb 5:00pm GA5 14 Kaylin vs. Crossfire 14 Flames W 25-12, 25-9
Sat 27 Feb 8:00pm GA5 14 Kaylin vs. Metro Atlanta 14 Elite W 25-22, 25-17
14 Kaylin won their pool at 3-0 to keep their #1 seed in the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 28 Feb 1:00pm GA5 14 Kaylin vs. North Atlanta 14-3 Tom L 23-25, 23-25
Sun 28 Feb 3:00pm GA5 14 Kaylin vs. Low County 13 Open L 21-25, 16-25
14 Kaylin lost in the quarterfinals and then lost their consolation match to finish tied for 7th.



GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

Since 2012, 100% of our graduating seniors who wanted to play in college had that opportunity.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2017 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax