Week 9: 18's Regionals and Peachtree

March 12, 2016 - The 18's Regionals and a big local event on tap this weekend.

Southern Region Championships

This tournament is being played at Soddy Daisy High School in Soddy Daisy, TN.

18 Power - GA5 18 April, GA5 18 Marlon

GA5 18 April started as the #2 team in 18 Power Pool C.
Sat 12 Mar 9:00am GA5 18 April vs. Atlanta Extreme 18-1 Raymond W 25-23, 25-19
Sat 12 Mar 10:00am GA5 18 April vs. Tsunami 18-1 Joe/Kele W 26-28, 25-23, 15-13
Sat 12 Mar 11:00am GA5 18 April vs. Rocket City 18-1 W 25-14, 25-18
18 April won their pool at 2-0 and won their crossover to become the #3 seed in the Championship Bracket!
 
GA5 18 Marlon started as the #3 team in 18 Power Pool D.
Sat 12 Mar 8:00am GA5 18 Marlon vs. Rocket City 18-1 L 25-23, 14-25, 8-15
Sat 12 Mar 9:00am GA5 18 Marlon vs. BVC 18-1 Black L 22-25, 16-25
Sat 12 Mar 11:00am GA5 18 Marlon vs. Atlanta Extreme 18-1 Raymond L 23-25, 19-25
18 Marlon finished last in their pool at 0-2 and lost their crossover.
 
Championship Bracket
Sat 12 Mar 3:00pm GA5 18 Marlon vs. A5 18 Duane L 6-25, 8-25
Sat 12 Mar 4:00pm GA5 18 April vs. BVC 18-1 Black W 25-20, 25-15
Sat 12 Mar 5:00pm GA5 18 April vs. A5 18 Duane L 18-25, 19-25
Sat 12 Mar 6:00pm GA5 18 April vs. A5 18 Katie L 0-25, 0-25
18 April lost in the semifinals and then lost the 3rd place match to finish in 4th place and earn an 18 American Bid! 18 Marlon lost in the first round of the Championship Bracket to finish tied for 9th.
 

Peachtree Classic

This tournament is being played at various locations in and around Atlanta, GA.

16 Club - GA5 16 Jessica, GA5 16 Christine

GA5 16 Jessica earned the overall #1 seed and was #1 in 16 Club Pool R1P1.
Sat 12 Mar 8:00am GA5 16 Jessica vs. Lanier 16-Melinda W 25-17, 25-15
Sat 12 Mar 10:00am GA5 16 Jessica vs. V-1 Academy Athens 16 Sarah W 25-15, 25-17
16 Jessica won their pool at 2-0 to keep their #1 seed!
 
GA5 16 Jessica continued as the #1 team in 16 Club Pool R2A.
Sat 12 Mar 11:00am GA5 16 Jessica vs. Atlanta Extreme 16 Brit W 25-14, 25-15
Sat 12 Mar 1:00pm GA5 16 Jessica vs. GA5 16 Christine W 25-22, 25-9
16 Jessica won their pool at 2-0 again to keep their #1 seed!
 
GA5 16 Christine continued as the #2 team in 16 Club Pool R1P3.
Sat 12 Mar 9:00am GA5 16 Christine vs. North Atlanta 16-3 Val W 19-25, 27-25, 15-8
Sat 12 Mar 10:00am GA5 16 Christine vs. V-1 Academy Peachtree City 16 Joe L 15-25, 27-29
16 Christine finished 2nd in their pool at 1-1.
 
GA5 16 Christine continued as the #2 team in 16 Club Pool R2A.
Sat 12 Mar 12:00pm GA5 16 Christine vs. Atlanta Extreme 16 Brit L 27-29, 21-25
Sat 12 Mar 1:00pm GA5 16 Christine vs. GA5 16 Jessica L 22-25, 9-25
16 Christine finished last in their pool at 0-2 to land in the Silver Bracket.
 
Gold Bracket
Sun 13 Mar 9:00am GA5 16 Jessica vs. Central Georgia U161 W 25-15, 25-17
Sun 13 Mar 12:00pm GA5 16 Jessica vs. Crossfire 16 Hybrid L 26-28, 18-25
16 Jessica lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 
Silver Bracket
Sun 13 Mar 12:00pm GA5 16 Christine vs. V-1 Academy Peachtree City 16-2 Paul W 25-15, 25-15
Sun 13 Mar 2:00pm GA5 16 Christine vs. North Atlanta 16-3 Val W 25-27, 25-19, 17-15
Sun 13 Mar 3:00pm GA5 16 Christine vs. Lanier 16-Melinda W 25-16, 25-22
16 Christine won the Silver Bracket to finish in 17th place.
 

15 Club - GA5 15 Scott

GA5 15 Scott started as the #2 team in 15 Club Pool R1P2.
Sat 12 Mar 3:00pm GA5 15 Scott vs. West Georgia 15-2 W 25-16, 25-13
Sat 12 Mar 4:00pm GA5 15 Scott vs. North Atlanta 15-3 Sara L 23-25, 17-25
15 Scott finished 2nd in their pool at 1-1.
 
GA5 15 Scott continued as the #2 team in 15 Club Pool R2A.
Sat 12 Mar 6:00pm GA5 15 Scott vs. V-1 Academy Kennesaw 15-3 Tif W 25-14, 25-14
Sat 12 Mar 7:00pm GA5 15 Scott vs. ProLink 14N Bailey L 16-25, 18-25
15 Scott finished 2nd in their pool at 1-1 to land in the Silver Bracket.
 
Silver Bracket
Sun 13 Mar 11:00am GA5 15 Scott vs. West Georgia 15-2 W 25-22, 25-18
Sun 13 Mar 1:00pm GA5 15 Scott vs. West Georgia 15 Rox L 16-25, 15-25
15 Scott lost in the finals of the Silver Bracket to finish in 18th place.
 

14 Club - GA5 14 Sandy, GA5 14 Kaylin, GA5 14 Brianna, GA5 13 Alexis

GA5 14 Sandy earned the overall #1 seed and was #1 in 14 Club Pool R1P1.
Sat 12 Mar 8:00am GA5 14 Sandy vs. Lanier 14-Michele W 25-11, 25-11
Sat 12 Mar 10:00am GA5 14 Sandy vs. ProLink 14R Lindsay W 25-21, 25-16
14 Sandy won their pool at 2-0 to keep their #1 seed!
 
GA5 14 Sandy continued as the #1 team in 14 Club Pool R2A.
Sat 12 Mar 11:00am GA5 14 Sandy vs. Carolina One 14 Regional Pickens W 25-11, 25-12
Sat 12 Mar 1:00pm GA5 14 Sandy vs. North Atlanta 14-4 Danielle W 25-15, 25-11
14 Sandy won their pool at 2-0 again to keep their #1 seed!
 
GA5 14 Kaylin earned the overall #6 seed and is #1 in 14 Club Pool R1P6.
Sat 12 Mar 8:00am GA5 14 Kaylin vs. Cross Court 14-Silver W 25-20, 25-11
Sat 12 Mar 10:00am GA5 14 Kaylin vs. Cobb Atlanta 14-4 Dea W 25-23, 25-18
14 Kaylin won their pool at 2-0 to keep their #6 seed!
 
GA5 14 Brianna started as the #3 team in 14 Club Pool R1P4.
Sat 12 Mar 8:00am GA5 14 Brianna vs. Crossfire 14 Third Degree L 10-25, 13-25
Sat 12 Mar 9:00am GA5 14 Brianna vs. Atlanta Extreme 14 Mar W 25-11, 25-18
14 Brianna finished 2nd in their pool at 1-1.
 
GA5 14 Kaylin continued as the #1 team in 14 Club Pool R2F. GA5 14 Brianna was the #2 team in the same pool.
Sat 12 Mar 11:00am GA5 14 Kaylin vs. V-1 Academy Kennesaw 14-2 Kai W 25-12, 25-16
Sat 12 Mar 12:00pm GA5 14 Brianna vs. V-1 Academy Kennesaw 14-2 Kai W 25-15, 25-19
Sat 12 Mar 1:00pm GA5 14 Kaylin vs. GA5 14 Brianna W 25-14, 25-20
14 Kaylin won their pool at 2-0 and made the Gold Bracket! GA5 14 Brianna finished 2nd at 1-1 to land in the Silver Bracket.
 
GA5 13 Alexis started as the #2 team in 14 Club Pool R1P3.
Sat 12 Mar 9:00am GA5 13 Alexis vs. Carolina One 14 Regional Pickens W 25-12, 25-18
Sat 12 Mar 10:00am GA5 13 Alexis vs. Cobb Atlanta 13-2 Davis L 24-26, 25-19, 13-15
GA5 13 Alexis finished 2nd in their pool at 1-1.
 
GA5 13 Alexis started as the #2 team in 14 Club Pool R2B.
Sat 12 Mar 12:00pm GA5 13 Alexis vs. ProLink 14R Lindsay W 25-17, 25-22
Sat 12 Mar 1:00pm GA5 13 Alexis vs. Lanier 14-MB W 25-20, 25-23
13 Alexis won their pool at 2-0 to make the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 13 Mar 9:00am GA5 14 Kaylin vs. Cobb Atlanta 13-2 Davis L 23-25, 22-25
Sun 13 Mar 9:00am GA5 14 Sandy vs. C4 14 Navy L 25-11, 19-25, 11-25
Sun 13 Mar 10:00am GA5 13 Alexis vs. A5 12 Bri W 25-22, 25-17
Sun 13 Mar 11:00am GA5 13 Alexis vs. Cobb Atlanta 13-2 Davis W 25-17, 25-10
Sun 13 Mar 12:00pm GA5 13 Alexis vs. RCS Challengers L 19-25, 15-25
13 Alexis lost in the finals to finish in 2nd place. 14 Sandy and 14 Kaylin each lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 
Silver Bracket
Sun 13 Mar 9:00am GA5 14 Brianna vs. North Atlanta 14-5 Hannah W 21-25, 25-14, 15-7
Sun 13 Mar 11:00am GA5 14 Brianna vs. Lanier 14-MB L 11-25, 17-25
14 Brianna lost in the semifinals of the Silver Bracket to finish tied for 12th.
 

13 Club - GA5 13 Cate

GA5 13 Cate earned the overall #3 seed and was #1 in 13 Club Pool R1P3.
Sat 12 Mar 8:00am GA5 13 Cate vs. ProLink 13R John W 25-12, 25-20
Sat 12 Mar 10:00am GA5 13 Cate vs. Cobb Atlanta 13-3 Kasey W 25-19, 25-13
Sat 12 Mar 1:00pm GA5 13 Cate vs. V-1 Academy Kennesaw 13 Rach W 25-12, 25-13
GA5 13 Cate won their pool at 3-0 to keep their #3 seed!
 
Gold Bracket
Sun 13 Mar 12:00pm GA5 13 Cate vs. C4 13 Navy L 18-25, 25-12, 7-15
13 Cate lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 

12 Club - GA5 12 Jasmine

GA5 12 Jasmine earned the overall #2 seed and was #1 in 12 Club Pool R1P2.
Sat 12 Mar 8:00am GA5 12 Jasmine vs. North Atlanta 12-2 Danielle W 25-13, 25-12
Sat 12 Mar 10:00am GA5 12 Jasmine vs. Capital City Juniors 12-2 W 25-22, 25-22
12 Jasmine won their pool at 2-0 to keep their #2 seed!
 
GA5 12 Jasmine continued as the #1 team in 12 Club Pool R2B.
Sat 12 Mar 11:00am GA5 12 Jasmine vs. North Atlanta 11-1 Ileana W 25-14, 25-13
Sat 12 Mar 1:00pm GA5 12 Jasmine vs. Atlanta Boom 12 Orange Rox W 25-14, 25-10
12 Jasmine won their pool at 2-0 again to keep their #2 seed!
 
Gold Bracket
Sun 13 Mar 11:00am GA5 12 Jasmine vs. ProLink 12R Joy W 24-26, 25-9, 15-11
Sun 13 Mar 1:00pm GA5 12 Jasmine vs. Atlanta Extreme 12 Jackie W 25-17, 24-26, 15-8
Sun 13 Mar 2:00pm GA5 12 Jasmine vs. Cobb Atlanta 12-2 Crystal L 14-25, 23-25
12 Jasmine lost in the finals to finish in 2nd place.



GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We take our mission statement - "Teaching Life Lessons Through the Sport of Volleyball" - seriously and will always emphasize hard work, sportsmanship, teamwork, honor, character development and doing the right thing over "W's and L's", for we know that if we focus on imparting those important life skills to our athletes, winning will take care of itself.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2017 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax