Week 11: Big South

March 25, 2016 - Happy Easter! Which means it's time for the Big South!

Big South Qualifier

This tournament is being played at the Georgia World Congress Center in Atlanta, GA.

18 American - GA5 18 April, GA5 18 Marlon

GA5 18 April started as the #1 team in 18 American Pool R1P29.
Fri 25 Mar 3:00pm GA5 18 April vs. NC Elite 18 White W 25-10, 25-7
Fri 25 Mar 5:00pm GA5 18 April vs. Prostyle 18 Black W 22-25, 25-15, 15-10
18 April won their pool at 2-0 to keep their #29 seed!
 
GA5 18 April continued as the #2 team in 18 American Pool R2D1P2.
Sat 26 Mar 9:00am GA5 18 April vs. CrossRoads 18 1 W 25-15, 25-13
Sat 26 Mar 11:00am GA5 18 April vs. Heart of Virginia U18 National W 25-13, 25-15
Sat 26 Mar 1:00pm GA5 18 April vs. BBC Las Vegas 18 Black W 25-23, 25-20
18 April won their pool at 3-0 to steal the #2 seed in the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 27 Mar 9:00am GA5 18 April vs. Bay United Elite 18 1 W 17-25, 25-20, 15-11
Sun 27 Mar 10:00am GA5 18 April vs. XCel 18X Select L 25-19, 23-25, 11-15
18 April lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.
 
GA5 18 Marlon started as the #3 team in 18 American Pool R1P10.
Fri 25 Mar 3:00pm GA5 18 Marlon vs. Pinellas Heat 18 Elite L 11-25, 11-25
Fri 25 Mar 6:00pm GA5 18 Marlon vs. Set Point 18 Black W 19-25, 25-14, 16-14
Fri 25 Mar 7:00pm GA5 18 Marlon vs. Jestorce Epicness 18 1 W 25-12, 25-23
18 Marlon finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.
 
GA5 18 Marlon continued as the #4 team in 18 American Pool R2D1P9.
Sat 26 Mar 9:00am GA5 18 Marlon vs. A5 18 Duane L 11-25, 15-25
Sat 26 Mar 10:00am GA5 18 Marlon vs. USPAV 18 White L 9-25, 25-22, 7-15
Sat 26 Mar 12:00pm GA5 18 Marlon vs. Next Gen 18 1 L 17-25, 28-26, 11-15
18 Marlon finished last in their pool at 0-3 to land in Flight 1A.
 
Flight 1A
Sun 27 Mar 10:00am GA5 18 Marlon vs. Lake Norman 18 Select L 22-25, 20-25
18 Marlon lost in the semifinals of Flight 1A tied for 52nd.
 

17 American - GA5 17 Suzanne, GA5 17 Alex

GA5 17 Suzanne started as the #1 team in 17 American Pool R1P1.
Fri 25 Mar 8:00am GA5 17 Suzanne vs. West Florida Waves 17 Power L 21-25, 25-18, 11-15
Fri 25 Mar 10:00am GA5 17 Suzanne vs. Titans 17 1 W 28-26, 25-16
Fri 25 Mar 1:00pm GA5 17 Suzanne vs. OVA/TBVA 17 Molten Red W 25-15, 25-11
17 Suzanne finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.
 
GA5 17 Suzanne continued as the #4 team in 17 American Pool R2D1P3.
Sat 26 Mar 9:00am GA5 17 Suzanne vs. Raptors 17 1 W 25-11, 25-14
Sat 26 Mar 10:00am GA5 17 Suzanne vs. Tampa Elite 17 Stephanie L 24-26, 22-25
Sat 26 Mar 12:00pm GA5 17 Suzanne vs. Volley One Athens 17 1 W 25-12, 25-8
17 Suzanne finished 2nd in their pool at 2-1 and must win a challenge match to make Gold.
 
Challenge Match 3
Sat 26 Mar 7:00pm GA5 17 Suzanne vs. Rocket City 17 1 W 25-15, 25-13
17 Suzanne won their challenge match to make the Gold Bracket.
 
Gold Bracket
Sun 27 Mar 9:00am GA5 17 Suzanne vs. 352 Elite 17 U Lime W 25-18, 17-25, 15-13
Sun 27 Mar 10:00am GA5 17 Suzanne vs. OVA/TBVA 17 North Elite W 25-21, 25-6
Sun 27 Mar 12:00pm GA5 17 Suzanne vs. Tampa Elite 17 Stephanie W 23-25, 25-19, 15-8
Sun 27 Mar 1:00pm GA5 17 Suzanne vs. Triangle 17 White W 26-24, 25-15
17 Suzanne won the 17 American Championship and a 17 American Bid!
 
GA5 17 Alex started as the #2 team in 17 American Pool R1P9.
Fri 25 Mar 9:00am GA5 17 Alex vs. MVA 17 1 W 25-17, 23-25, 16-14
Fri 25 Mar 11:00am GA5 17 Alex vs. Tampa Elite 17 Christy W 25-19, 25-22
Fri 25 Mar 1:00pm GA5 17 Alex vs. 352 Elite 17 Elite W 25-14, 25-20
17 Alex won their pool at 3-0 to take the #9 seed!
 
GA5 17 Alex continued as the #1 team in 17 American Pool R2D1P9.
Sat 26 Mar 8:00am GA5 17 Alex vs. Mobile Legacy 17 National W 25-21, 25-22
Sat 26 Mar 10:00am GA5 17 Alex vs. Palmetto Rage 17 1 L 25-11, 27-29, 9-15
Sat 26 Mar 1:00pm GA5 17 Alex vs. Play Like Winners 17 1 L 16-25, 16-25
Sat 26 Mar 2:20pm GA5 17 Alex vs. Mobile Legacy 17 National W 25-13
17 Alex finished in a 3-way tie for 2nd at 1-2 and then won their playoff. They must win a challenge match to make Gold.
 
Challenge Match 9
Sat 26 Mar 7:00pm GA5 17 Alex vs. Low Country 17 Open L 15-25, 22-25
17 Alex lost their challenge match to land in the Silver A Bracket.
 
Silver A Bracket
Sun 27 Mar 10:00am GA5 17 Alex vs. Team Momentum 17 White L 14-25, 8-25
17 Alex lost in the semifinals of the Silver A Bracket to finish tied for 21st.
 

16 American - GA5 16 Kelsey, GA5 16 Jessica, GA5 16 Christine

GA5 16 Kelsey started as the #1 team in 16 American Pool R1P11.
Fri 25 Mar 3:00pm GA5 16 Kelsey vs. Carolina Storm 16 Blue W 25-9, 25-15
Fri 25 Mar 5:00pm GA5 16 Kelsey vs. Navarre Beach 16u - Black W 25-14, 25-7
Fri 25 Mar 8:00pm GA5 16 Kelsey vs. Renegades 16 Black W 25-15, 25-13
16 Kelsey won their pool at 3-0 to keep their #11 seed!
 
GA5 16 Kelsey continued as the #1 team in 16 American Pool R2D1P11.
Sat 26 Mar 8:00am GA5 16 Kelsey vs. Carolina Juniors 16 R South W 25-16, 25-19
Sat 26 Mar 10:00am GA5 16 Kelsey vs. St. Pete 16 Teal W 26-24, 25-18
Sat 26 Mar 1:00pm GA5 16 Kelsey vs. USA South 16 Elite Purple W 25-10, 25-13
16 Kelsey won their pool at 3-0 and must win a challenge match to make Gold.
 
Challenge Match 5
Sat 26 Mar 4:00pm GA5 16 Kelsey vs. OVA/TBVA 16 Longwood Elite W 25-7, 25-13
16 Kelsey won their challenge match to make the Gold Bracket!
 
Gold Bracket
Sun 27 Mar 9:00am GA5 16 Kelsey vs. Prostyle 16 Black Premier W 25-20, 22-25, 15-8
Sun 27 Mar 10:00am GA5 16 Kelsey vs. Cobb Atlanta 16-2 Katie W 25-23, 25-20
Sun 27 Mar 12:00pm GA5 16 Kelsey vs. Top Select 16 Top L 25-23, 25-27, 7-15
Sun 27 Mar 2:00pm GA5 16 Kelsey vs. Tampa Elite 16 Kristina W 25-18, 25-19
16 Kelsey lost in the semifinals and then won the 3rd place match to finish in 3rd place.
 
GA5 16 Jessica started as the #3 team in 16 American Pool R1P20.
Fri 25 Mar 4:00pm GA5 16 Jessica vs. Jeffco Performance 16 1 W 25-21, 27-25
Fri 25 Mar 6:00pm GA5 16 Jessica vs. Northern Ohio 16A - Bob L 15-25, 22-25
Fri 25 Mar 8:00pm GA5 16 Jessica vs. Triangle 16 White L 13-25, 25-20, 11-15
16 Jessica finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the lower half.
 
GA5 16 Jessica moved on as the #2 team in 16 American Pool R2D2P16.
Sat 26 Mar 4:00pm GA5 16 Jessica vs. Atlanta Extreme 16 Britt W 25-23, 25-15
Sat 26 Mar 6:00pm GA5 16 Jessica vs. Tsunami DeKalb 16-Bruce W 25-10, 25-17
Sat 26 Mar 8:00pm GA5 16 Jessica vs. 352 Elite 16 U Blue W 25-16, 25-16
16 Jessica won their pool at 3-0 to make Flight 2B!
 
Flight 2B
Sun 27 Mar 8:00am GA5 16 Jessica vs. Prostyle 16 Red W 25-20, 25-11
Sun 27 Mar 9:00am GA5 16 Jessica vs. Gainesville Juniors 16 Elite W 25-23, 26-24
Sun 27 Mar 10:00am GA5 16 Jessica vs. Attack 16 Royal W 25-23, 23-25, 15-11
16 Jessica won Flight 2B to finish tied for 73rd.
 
GA5 16 Christine started as the #3 team in 16 American Pool R1P29.
Fri 25 Mar 4:00pm GA5 16 Christine vs. River Valley Juniors 16 1 W 25-20, 25-21
Fri 25 Mar 6:00pm GA5 16 Christine vs. Top Select 16 Select L 25-19, 11-25, 11-15
Fri 25 Mar 8:00pm GA5 16 Christine vs. Academy 16 Crystal L 14-25, 13-25
16 Christine finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the lower half.
 
GA5 16 Christine moved on as the #2 team in 16 American Pool R2D2P7.
Sat 26 Mar 4:00pm GA5 16 Christine vs. 41South 16-1 W 25-11, 17-25, 15-7
Sat 26 Mar 6:00pm GA5 16 Christine vs. KPVA 16 2 W 25-23, 25-19
Sat 26 Mar 8:00pm GA5 16 Christine vs. Trinity 16 Gold L 13-25, 25-22, 9-15
16 Christine finished 2nd in their pool at 2-1 to land in Flight 3B.
 
Flight 3B
Sun 27 Mar 8:00am GA5 16 Christine vs. Extreme 16 1 W 25-15, 25-16
Sun 27 Mar 9:00am GA5 16 Christine vs. 352 Elite 16 U Blue L 19-25, 18-25
16 Christine lost in the semifinals of Flight 3B to finish tied for 102nd.
 

15 American - GA5 15 Jaileen, GA5 15 Karen, GA5 15 Scott

GA5 15 Jaileen started as the #1 team in 15 American Pool R1P19.
Fri 25 Mar 3:00pm GA5 15 Jaileen vs. Williamsburg 15 National EP W 25-17, 25-16
Fri 25 Mar 5:00pm GA5 15 Jaileen vs. Carolina Union 15 Orange W 25-23, 25-23
Fri 25 Mar 8:00pm GA5 15 Jaileen vs. A5 South 15-2 Robert W 25-15, 25-19
15 Jaileen won their pool at 3-0 to keep their #19 seed!
 
GA5 15 Jaileen continued as the #2 team in 15 American Pool R2D1P16.
Sat 26 Mar 9:00am GA5 15 Jaileen vs. West Florida Waves 15 Power W 25-14, 25-21
Sat 26 Mar 11:00am GA5 15 Jaileen vs. Carolina Juniors 15-1 R South W 27-25, 25-8
Sat 26 Mar 1:00pm GA5 15 Jaileen vs. Carolina Peak 15 Blue W 25-12, 25-20
15 Jaileen won their pool at 3-0 and must win a challenge match to make Gold.
 
Challenge Match 9
Sat 26 Mar 6:00pm GA5 15 Jaileen vs. Rocket City 15 1 L 19-25, 20-25
15 Jaileen lost their challenge match to land in the Silver A Bracket.
 
Silver A Bracket
Sun 27 Mar 12:00pm GA5 15 Jaileen vs. Lake Norman 15 Select L 17-25, 15-25
15 Jaileen lost in the semifinals of the Silver A Bracket to finish tied for 23rd.
 
GA5 15 Karen started as the #4 team in 15 American Pool R1P16.
Fri 25 Mar 4:00pm GA5 15 Karen vs. Level Elite SA151 L 17-25, 20-25
Fri 25 Mar 6:00pm GA5 15 Karen vs. CSRA Heat 15 Gold L 19-25, 17-25
Fri 25 Mar 8:00pm GA5 15 Karen vs. Carolina Peak 15 Blue L 22-25, 6-25
15 Karen finished last in their pool at 0-3 and will play in the lower half.
 
GA5 15 Karen moved on as the #4 team in 15 American Pool R2D2P16.
Sat 26 Mar 4:00pm GA5 15 Karen vs. Williamsburg 15 National EP L 19-25, 12-25
Sat 26 Mar 5:00pm GA5 15 Karen vs. NC Elite 15 Silver W 26-24, 25-17
Sat 26 Mar 7:00pm GA5 15 Karen vs. Atlanta Extreme 15 Kem W 25-17, 25-22
15 Karen finished 2nd in their pool at 2-1 to land in Flight 3A.
 
Flight 3A
Sun 27 Mar 10:00am GA5 15 Karen vs. Real 15 1 W 25-11, 24-26, 15-7
Sun 27 Mar 11:00am GA5 15 Karen vs. USPAV 15 Light Blue W 25-13, 25-23
15 Karen won Flight 3A to finish tied for 75th.
 
GA5 15 Scott started as the #4 team in 15 American Pool R1P11.
Fri 25 Mar 3:00pm GA5 15 Scott vs. Top Select 15 Top Nuni L 4-25, 10-25
Fri 25 Mar 6:00pm GA5 15 Scott vs. I.C. Stars 15 Bria L 12-25, 9-25
Fri 25 Mar 7:00pm GA5 15 Scott vs. CSRA Heat 15 Black L 22-25, 23-25
15 Scott finished last in their pool at 0-3 and will play in the lower half.
 
GA5 15 Scott moved on as the #4 team in 15 American Pool R2D2P11.
Sat 26 Mar 4:00pm GA5 15 Scott vs. Carolina Peak 15 White L 23-25, 13-25
Sat 26 Mar 5:00pm GA5 15 Scott vs. Cobb Atlanta 15-2 Sophie L 13-25, 16-25
Sat 26 Mar 7:00pm GA5 15 Scott vs. Academy 15 Jade L 8-25, 8-25
15 Scott finished last in their pool at 0-3 to land in Flight 5C.
 
Flight 5C
Sun 27 Mar 1:00pm GA5 15 Scott vs. Cape Fear 15 Current W 25-16, 28-26
Sun 27 Mar 2:00pm GA5 15 Scott vs. Doral 15 1 W 22-25, 25-23, 15-12
15 Scott won Flight 5C to finish tied for 107th.
 

14 American - GA5 14 Sandy, GA5 14 Kaylin, GA5 14 Brianna

GA5 14 Sandy started as the #3 team in 14 American Pool R1P16.
Fri 25 Mar 8:00am GA5 14 Sandy vs. AVA 14 Blizzard L 25-21, 22-25, 13-15
Fri 25 Mar 10:00am GA5 14 Sandy vs. Magnum 14 Green W 25-20, 25-15
Fri 25 Mar 1:00pm GA5 14 Sandy vs. Jammers 14 SG Red L 18-25, 20-25
14 Sandy finished 3rd in their pool at 1-2 to stay in contention.
 
GA5 14 Sandy continued as the #4 team in 14 American Pool R2D1P2.
Sat 26 Mar 9:00am GA5 14 Sandy vs. ProLink 14N Bailey L 19-25, 25-21, 14-16
Sat 26 Mar 10:00am GA5 14 Sandy vs. Team Momentum 14 NAVY L 20-25, 11-25
Sat 26 Mar 12:00pm GA5 14 Sandy vs. CSA 14 Navy L 22-25, 20-25
14 Sandy finished 4th in their pool at 0-3 to land in Flight 1B.
 
Flight 1B
Sun 27 Mar 12:00pm GA5 14 Sandy vs. Charleston Juniors 14 Red W 25-10, 18-25, 15-11
Sun 27 Mar 1:00pm GA5 14 Sandy vs. Tampa Elite 14 Abbie L 25-22, 15-25, 10-15
14 Sandy lost in the semifinals of Flight 1B to finish tied for 52nd.
 
GA5 14 Kaylin started as the #2 team in 14 American Pool R1P10.
Fri 25 Mar 9:00am GA5 14 Kaylin vs. NC Elite 14 Silver W 25-15, 25-22
Fri 25 Mar 11:00am GA5 14 Kaylin vs. Coastal Virginia 14 2 W 25-18, 20-25, 15-9
Fri 25 Mar 1:00pm GA5 14 Kaylin vs. OVA/TBVA 14 North Elite L 19-25, 19-25
14 Kaylin finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.
 
GA5 14 Kaylin continued as the #4 team in 14 American Pool R2D1P12.
Sat 26 Mar 9:00am GA5 14 Kaylin vs. Lake Norman 14 Select L 9-25, 20-25
Sat 26 Mar 10:00am GA5 14 Kaylin vs. Mobile Legacy 14 National L 17-25, 25-17, 12-15
Sat 26 Mar 12:00pm GA5 14 Kaylin vs. SC Midlands 14 National Elite L 14-25, 12-25
14 Kaylin finished 4th in their pool at 0-3 to land in Flight 1C.
 
Flight 1C
Sun 27 Mar 10:00am GA5 14 Kaylin vs. Cobb Atlanta 14-4 Dea W 25-14, 25-19
Sun 27 Mar 11:00am GA5 14 Kaylin vs. Piedmont 14 Anthony L 23-25, 25-23, 8-15
14 Kaylin lost in the finals of Flight 1C to finish tied for 49th.
 
GA5 14 Brianna started as the #3 team in 14 American Pool R1P25.
Fri 25 Mar 8:00am GA5 14 Brianna vs. North Atlanta 14 2 L 16-25, 19-25
Fri 25 Mar 11:00am GA5 14 Brianna vs. Piedmont 14 Anthony L 9-25, 18-25
Fri 25 Mar 12:00pm GA5 14 Brianna vs. MVA 14 1 L 11-25, 9-25
14 Brianna finished last in their pool at 0-3 and will play in the lower half.
 
GA5 14 Brianna moved on as the #3 team in 14 American Pool R2D2P4.
Sat 26 Mar 3:00pm GA5 14 Brianna vs. Katy Elite 14 1 L 3-25, 14-25
Sat 26 Mar 6:00pm GA5 14 Brianna vs. Academy 14 Jade B L 18-25, 16-25
Sat 26 Mar 7:00pm GA5 14 Brianna vs. Legends 14 1 Kyle L 18-25, 11-25
14 Brianna finished 4th in their pool at 0-3 to land in Flight 5B.
 
Flight 5B
Sun 27 Mar 12:00pm GA5 14 Brianna vs. Volley One Athens 14 1 L 17-25, 16-25
14 Brianna lost in the quarterfinals of Flight 5B to finish tied for 121st.
 

13 American - GA5 13 Alexis, GA5 13 Cate

GA5 13 Alexis started as the #2 team in 13 American Pool R1P5.
Fri 25 Mar 4:00pm GA5 13 Alexis vs. Coastal Virginia 13 2 W 25-13, 25-11
Fri 25 Mar 6:00pm GA5 13 Alexis vs. Triangle 13 Blue L 22-25, 20-25
Fri 25 Mar 8:00pm GA5 13 Alexis vs. Capital City Juniors 13-1 L 13-25, 12-25
13 Alexis finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the lower half.
 
GA5 13 Alexis moved on as the #1 team in 13 American Pool R2D2P6.
Sat 26 Mar 3:00pm GA5 13 Alexis vs. Triangle 13 White W 25-9, 25-17
Sat 26 Mar 5:00pm GA5 13 Alexis vs. CSRA Heat 13 Gold W 25-19, 25-13
Sat 26 Mar 8:00pm GA5 13 Alexis vs. Atlanta Extreme 13 Edwin W 25-22, 25-6
13 Alexis won their pool at 3-0 to make Flight 2B!
 
GA5 13 Cate started as the #1 team in 13 American Pool R1P21.
Fri 25 Mar 3:00pm GA5 13 Cate vs. Prostyle 13 Black L 8-25, 8-25
Fri 25 Mar 5:00pm GA5 13 Cate vs. Magnum 13 Green L 20-25, 16-25
Fri 25 Mar 8:00pm GA5 13 Cate vs. Eastside Cleveland 13 Black W 16-25, 25-23, 15-11
13 Cate finished 3rd in their pool at 1-2 and will play in the lower half.
 
GA5 13 Cate moved on as the #2 team in 13 American Pool R2D2P2.
Sat 26 Mar 4:00pm GA5 13 Cate vs. North Atlanta13 3 W 25-21, 25-20
Sat 26 Mar 6:00pm GA5 13 Cate vs. Volley One Kennesaw 13 1 W 26-24, 23-25, 20-18
Sat 26 Mar 8:00pm GA5 13 Cate vs. Cobb Atlanta 13-4 Rachael W 25-16, 16-25, 15-7
13 Cate won their pool at 3-0 to land in Flight 2B!
 
Flight 2B
Sun 27 Mar 12:00pm GA5 13 Alexis vs. A5 South 13-2 Betsy W 25-20
Sun 27 Mar 12:00pm GA5 13 Cate vs. Cape Fear 13 Typhoon L 24-26, 22-25
Sun 27 Mar 1:00pm GA5 13 Alexis vs. Cape Fear 13 Typhoon W 25-17, 24-26, 15-7
13 Alexis won Flight 2B to finish tied for 45th. 13 Cate lost in the semifinals to finish tied for 49th.
 

12 American - GA5 12 Jasmine

GA5 12 Jasmine started as the #3 team in 12 American Pool R1P8.
Fri 25 Mar 8:00am GA5 12 Jasmine vs. No Name VBC 12 1 L 21-25, 18-25
Fri 25 Mar 11:00am GA5 12 Jasmine vs. NOLA 12 1 Dana L 14-25, 6-25
Fri 25 Mar 12:00pm GA5 12 Jasmine vs. OVA/TBVA 12 Molten Red L 20-25, 19-25
12 Jasmine finished last in their pool at 0-3 and will play in the lower half.
 
GA5 12 Jasmine moved on as the #3 team in 12 American Pool R2D2P2.
Sat 26 Mar 8:00am GA5 12 Jasmine vs. Triangle 12 Blue L 16-25, 17-25
Sat 26 Mar 11:00am GA5 12 Jasmine vs. Carolina Union 12 Premier L 25-19, 20-25, 14-16
Sat 26 Mar 12:00pm GA5 12 Jasmine vs. North Atlanta 11 1 W 25-7, 25-12
12 Jasmine finished 3rd in their pool at 1-2 to land in Flight 3.
 
Flight 3
Sun 27 Mar 12:00pm GA5 12 Jasmine vs. MVP 12-Black L 17-25, 20-25
12 Jasmine lost in the semifinals of Flight 3 to finish tied for 27th.



GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

GA5 has earned a bid to USAV Nationals for each of the last three years.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2017 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax