Week 12: Big South

April 3, 2015 - Easter is upon us, the dogwoods are in bloom, and spring storms have started. That can only mean one thing: the Big South Qualifier is here! 

Big South Qualifier

This tournament is being played at the Georgia World Congress Center in Atlanta, GA.

18 American - GA5 18 April, GA5 18 Jessica

GA5 18 April earned the overall #3 seed and was #1 in 18 American Pool R1P3.
Fri 3 Apr 8:00am GA5 18 April vs. Biltmore 18-1 W 25-7, 25-14
Fri 3 Apr 10:00am GA5 18 April vs. Tallahassee Juniors 18 Elite W 25-11, 25-16
Fri 3 Apr 1:00pm GA5 18 April vs. A5 South 18-1 Jeremy W 25-21, 25-10
GA5 18 April won their pool at 3-0 to keep their overall #3 seed!

GA5 18 April continued as the #1 team in 18 American Pool R2D1P3.
Sat 4 Apr 8:00am GA5 18 April vs. Synergy 18-1 W 25-14, 25-22
Sat 4 Apr 10:00am GA5 18 April vs. FMTVA 18 Purple W 25-22, 25-17
Sat 4 Apr 1:00pm GA5 18 April vs. Low Country 18 Open W 25-19, 24-26, 15-10
GA5 18 April won their pool at 3-0.

GA5 18 Jessica started as the #3 team in 18 American Pool R1P2.
Fri 3 Apr 8:00am GA5 18 Jessica vs. Jammers 18 Black L 20-25, 24-26
Fri 3 Apr 11:00am GA5 18 Jessica vs. Rocket City 18-1 L 12-25, 17-25
Fri 3 Apr 12:00pm GA5 18 Jessica vs. Maryland Juniors 18 Open South L 27-25, 23-25, 12-15
GA5 18 Jessica finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 18 Jessica moved on as the #4 team in 18 American Pool R2D2P2.
Sat 4 Apr 4:00pm GA5 18 Jessica vs. CrossRoads 18-1 L 12-25, 19-25
Sat 4 Apr 5:00pm GA5 18 Jessica vs. Atlanta Extreme 18 Kierra W 25-13, 25-18
Sat 4 Apr 7:00pm GA5 18 Jessica vs. Blocksport 18 Elite-2 L 16-25, 24-26
GA5 18 Jessica finished 3rd in their pool at 1-2 to land in Flight 4B.

Gold Bracket
Sun 5 Apr 8:00am GA5 18 April vs. CAVC 18 Silver W 16-25, 25-14, 15-13
Sun 5 Apr 10:00am GA5 18 April vs. Middleburg 18-1 W 25-22, 25-22
Sun 5 Apr 11:00am GA5 18 April vs. Rocket City 18-1 W 25-17, 25-17
Sun 5 Apr 1:00pm GA5 18 April vs. Skyline 18 Black L 25-27, 19-25
GA5 18 April lost in the finals to finish in 2nd place.

Flight 4B
Sun 5 Apr 10:00am GA5 18 Jessica vs. Proehlific Power 18 Black W 16-25, 25-20, 15-12
Sun 5 Apr 12:00pm GA5 18 Jessica vs. Memphis Metro 18 Elite Lauren W 27-25, 25-20
GA5 18 Jessica won Flight 4B to finish tied for 59th.

17 American - GA5 17 Katie, GA5 17 Jason

GA5 17 Katie started as the #2 team in 17 American Pool R1P23.
Fri 3 Apr 4:00pm GA5 17 Katie vs. Jackson Juniors 171 W 25-17, 20-25, 15-12
Fri 3 Apr 6:00pm GA5 17 Katie vs. Lake Norman 17 Grey L 22-25, 23-25
Fri 3 Apr 8:00pm GA5 17 Katie vs. USA South 17 National W 21-25, 25-22, 15-13
GA5 17 Katie finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.

GA5 17 Katie continued as the #3 team in 17 American Pool R2D1P7.
Sat 4 Apr 8:00am GA5 17 Katie vs. IMPACT VBC 17-1 L 25-20, 7-25, 10-15
Sat 4 Apr 11:00am GA5 17 Katie vs. Club Steel 17-1 L 26-24, 13-25, 10-15
Sat 4 Apr 12:00pm GA5 17 Katie vs. Sandhills Volleyball Club 17-1 W 25-16, 25-21
Sat 4 Apr 2:20pm GA5 17 Katie vs. Club Steel 17-1 W 25-20
GA5 17 Katie wound up in a 3-way tie for 2nd in their pool at 1-2 and then won a playoff to finish 2nd.

Challenge Match 7
Sat 4 Apr 5:00pm GA5 17 Katie vs. Team Momentum 17 Orange L 25-21, 19-25, 12-15
GA5 17 Katie lost their challenge match to land in the Silver A Bracket.

GA5 17 Jason started as the #4 team in 17 American Pool R1P28.
Fri 3 Apr 4:00pm GA5 17 Jason vs. Top Select 17 Black L 14-25, 19-25
Fri 3 Apr 5:00pm GA5 17 Jason vs. Jammers 17 Red L 15-25, 13-25
Fri 3 Apr 7:00pm GA5 17 Jason vs. Maryland Juniors 17 Open Black L 18-25, 20-25
GA5 17 Jason finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 17 Jason moved on as the #3 team in 17 American Pool R2D2P4.
Sat 4 Apr 3:00pm GA5 17 Jason vs. Carolina Juniors 17 Legacy L 14-25, 16-25
Sat 4 Apr 6:00pm GA5 17 Jason vs. Carolina Chaos 17-1 L 25-23, 20-25, 11-15
Sat 4 Apr 7:00pm GA5 17 Jason vs. Atlanta Extreme SOUTH 17-1 W 25-19, 25-16
GA5 17 Jason finished 3rd in their pool at 1-2 to land in Flight 4.

Silver A Bracket
Sun 5 Apr 8:00am GA5 17 Katie vs. A5 South 17-2 Dave W 16-25, 25-19, 15-12
Sun 5 Apr 11:00am GA5 17 Katie vs. Momentum 17 Blue L 24-26, 20-25
GA5 17 Katie lost in the semifinals of the Silver A Bracket to finish tied for 21st.

Flight 4A
Sun 5 Apr 11:00am GA5 17 Jason vs. Pinnacle 17-1 L 23-25, 22-25
GA5 17 Jason lost in the quarterfinals of Flight 4A to finish tied for 99th.

16 American - GA5 16 Suzanne, GA5 16 Dawn, GA5 16 Christine

GA5 16 Suzanne earned the overall #9 seed and was #1 in 16 American Pool R1P9 .
Fri 3 Apr 3:00pm GA5 16 Suzanne vs. High Rock Smash W 25-21, 25-12
Fri 3 Apr 5:00pm GA5 16 Suzanne vs. Orangeburg Lady Cubs 16-2 W 25-16, 25-7
Fri 3 Apr 8:00pm GA5 16 Suzanne vs. Jacksonville Juniors 16N Team Rox Olivia W 25-12, 25-18
GA5 16 Suzanne won their pool at 3-0 to keep their overall #9 seed!

GA5 16 Suzanne starts as the #1 team in 16 American Pool R2D1P9.
Sat 4 Apr 8:00am GA5 16 Suzanne vs. MADFROG 16-3 W 25-17, 25-14
Sat 4 Apr 10:00am GA5 16 Suzanne vs. CCXJRS 16-1 W 25-22, 25-18
Sat 4 Apr 1:00pm GA5 16 Suzanne vs. Areyto Rox 16s W 25-12, 25-17
GA5 16 Suzanne won their pool at 3-0 to make the challenge matches!

Challenge Bracket 9
Sat 4 Apr 4:00pm GA5 16 Suzanne vs. Atlanta Extreme 16-1 Kaepa W 25-21, 25-7
GA5 16 Suzanne won their challenge bracket to make the Gold Bracket!

GA5 16 Dawn started as the #2 team in 16 American Pool R1P32.
Fri 3 Apr 4:00pm GA5 16 Dawn vs. Areyto Rox 16s L 18-25, 20-25
Fri 3 Apr 6:00pm GA5 16 Dawn vs. Palmetto Rage 15-1 Alicia W 28-26, 25-14
Fri 3 Apr 8:00pm GA5 16 Dawn vs. Black Hawks 16 Black L 23-25, 22-25
GA5 16 Dawn finished 3rd in their pool at 1-2 and out of contention.

GA5 16 Dawn moved on as the #2 team in 16 American Pool R2D2P9.
Sat 4 Apr 4:00pm GA5 16 Dawn vs. Orangeburg Lady Cubs 16-2 W 25-16, 25-18
Sat 4 Apr 6:00pm GA5 16 Dawn vs. YVVC 16-1 W 25-14, 25-15
Sat 4 Apr 8:00pm GA5 16 Dawn vs. CrossRoads 16-1 W 25-19, 25-20
GA5 16 Dawn won their pool at 3-0 to make Flight 3A!

GA5 16 Christine started as the #3 team in 16 American Pool R1P30.
Fri 3 Apr 3:00pm GA5 16 Christine vs. Carolina Juniors 16 Force L 7-25, 16-25
Fri 3 Apr 6:00pm GA5 16 Christine vs. Heatwave 16 Black L 19-25, 24-26
Fri 3 Apr 7:00pm GA5 16 Christine vs. SeVA 16-1 W 25-22, 25-15
GA5 16 Christine finished 3rd in their pool at 1-2 and out of contention.

GA5 16 Christine moved on as the #2 team in 16 American Pool R2D2P11.
Sat 4 Apr 4:00pm GA5 16 Christine vs. CSRA Heat 16 Gold L 18-25, 13-25
Sat 4 Apr 6:00pm GA5 16 Christine vs. Magnum 16 Elite L 8-25, 14-25
Sat 4 Apr 8:00pm GA5 16 Christine vs. CSRA Heat 16 Black W 25-12, 21-25, 17-15
GA5 16 Christine finished 3rd in their pool at 1-2 to land in Flight 5B.

Gold Bracket
Sun 5 Apr 9:00am GA5 16 Suzanne vs. Triangle 16 White W 26-24, 25-17
Sun 5 Apr 10:00am GA5 16 Suzanne vs. Tallahassee Juniors 16 Elite L 20-25, 21-25
GA5 16 Suzanne lost in the quarterfinals to finish tied for 5th.

Flight 3A
Sun 5 Apr 10:00am GA5 16 Dawn vs. Peninsula Juniors 16 Mizuno W 25-17, 13-25, 15-10
Sun 5 Apr 1:00pm GA5 16 Dawn vs. NOLA 16 Cori L 20-25, 20-25
Sun 5 Apr 3:00pm GA5 16 Dawn vs. TBA in finals on Court 80 Hall B    
GA5 16 Dawn lost in the semifinals of Flight 3A to finish tied for 85th.

Flight 5B
Sun 5 Apr 11:00am GA5 16 Christine vs. Richmond 16 Zonals L 24-26, 21-25
GA5 16 Christine lost in the quarterfinals of Flight 5B to finish tied for 125th.

15 American - GA5 15 Mike, GA5 15 Karen, GA5 15 Tracey

GA5 15 Mike earned the overall #5 seed and was #1 in 15 American Pool R1P5.
Fri 3 Apr 3:00pm GA5 15 Mike vs. Cape Coast 15-1 L 19-25, 16-25
Fri 3 Apr 5:00pm GA5 15 Mike vs. Magnum Aiken 15 Yellow W 25-14, 25-5
Fri 3 Apr 8:00pm GA5 15 Mike vs. Maryland Juniors 15 Elite Yellow W 25-14, 25-20
GA5 15 Mike finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.

GA5 15 Mike continued as the #4 team in 15 American Pool R2D1P6.
Sat 4 Apr 9:00am GA5 15 Mike vs. NOLA 15 Hilary W 25-23, 20-25, 20-18
Sat 4 Apr 10:00am GA5 15 Mike vs. Cape Fear 15 Rage L 18-25, 25-22, 11-15
Sat 4 Apr 12:00pm GA5 15 Mike vs. Carolina Union 15-3 Sean W 25-11, 21-25, 15-10
GA5 15 Mike finished 2nd in their pool at 2-1 to make the challenge matches.

Challenge Match 5
Sat 4 Apr 3:00pm GA5 15 Mike vs. Cape Coast 15-1 L 18-25, 22-25
GA5 15 Mike lost their challenge match to land in the Silver A Bracket.

GA5 15 Karen started as the #2 team in 15 American Pool R1P25.
Fri 3 Apr 4:00pm GA5 15 Karen vs. Academy 15 Pearl L 21-25, 18-25
Fri 3 Apr 6:00pm GA5 15 Karen vs. Carolina One 15 Power Pickens L 23-25, 15-25
Fri 3 Apr 8:00pm GA5 15 Karen vs. Tallahassee Juniors 15 Elite L 8-25, 14-25
GA5 15 Karen finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 15 Karen moved on as the #3 team in 15 American Pool R2D2P9.
Sat 4 Apr 3:00pm GA5 15 Karen vs. Southwest 15 Asics L 19-25, 25-17, 9-15
Sat 4 Apr 6:00pm GA5 15 Karen vs. Carolina One 15 Power Royalal Greenville W 25-21, 25-20
Sat 4 Apr 7:00pm GA5 15 Karen vs. Club Crimson VBC 15-2 W 25-18, 26-24
GA5 15 Karen finished 2nd in their pool at 2-1 to land in Flight 3A.

GA5 15 Tracey started as the #3 team in 15 American Pool R1P11.
Fri 3 Apr 3:00pm GA5 15 Tracey vs. Richmond 15 Nationals L 13-25, 14-25
Fri 3 Apr 6:00pm GA5 15 Tracey vs. St. Pete 15 Teal L 21-25, 23-25
Fri 3 Apr 7:00pm GA5 15 Tracey vs. Areyto Rox 15s L 19-25, 18-25
GA5 15 Tracey finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 15 Tracey starts as the #4 team in 15 American Pool R2D2P12.
Sat 4 Apr 4:00pm GA5 15 Tracey vs. Maryland Juniors 15 Open Black W 25-20, 25-20
Sat 4 Apr 5:00pm GA5 15 Tracey vs. CHAVC 15-2 L 26-28, 19-25
Sat 4 Apr 7:00pm GA5 15 Tracey vs. MVA 15 Nike Blue L 19-25, 11-25
GA5 15 Tracey finished 3rd in their pool at 1-2 to land in Flight 4A.

Silver A Bracket
Sun 5 Apr 12:00pm GA5 15 Mike vs. Excel 153 National W 25-21, 19-25, 15-9
Sun 5 Apr 2:00pm GA5 15 Mike vs. Columbus Storm 15-1 L 25-14, 26-28, 7-15
GA5 15 Mike lost in the semifinals of the Silver A Bracket to finish tied for 21st.

Flight 3A
Sun 5 Apr 10:00am GA5 15 Karen vs. Vail 15-2 L 18-25, 25-17, 13-15
GA5 15 Karen lost in the quarterfinals of Flight 3A to finish tied for 94th.

Flight 4A
Sun 5 Apr 11:00am GA5 15 Tracey vs. Maryland Juniors 15 Elite Yellow W 26-24, 25-17
Sun 5 Apr 2:00pm GA5 15 Tracey vs. Tsunami DeKalb 15-Erica L 16-25, 24-26
Sun 5 Apr 3:00pm GA5 15 Tracey vs. TBA in finals on Court 127 Hall C    
GA5 15 Tracey lost in the semifinals of Flight 4A to finish tied for 107th.

14 American - GA5 14 Sandy, GA5 14 Cherry, GA5 14 Jaclyn

GA5 14 Sandy earned the overall #27 seed and was #1 in 14 American Pool R1P27.
Fri 3 Apr 3:00pm GA5 14 Sandy vs. Pensacola Beach 14-1 W 25-13, 25-22
Fri 3 Apr 5:00pm GA5 14 Sandy vs. Tsunami 14-Tom W 25-11, 25-4
Fri 3 Apr 8:00pm GA5 14 Sandy vs. SC Midlands 14 Performance Elite W 19-25, 25-11, 15-4
GA5 14 Sandy won their pool at 3-0 to keep their #27 seed!

GA5 14 Sandy continued as the #2 team in 14 American Pool R2D1P4.
Sat 4 Apr 9:00am GA5 14 Sandy vs. Doral Volleyball Academy 14-1 W 25-11, 22-25, 15-3
Sat 4 Apr 11:00am GA5 14 Sandy vs. Intense Nfinity Nat Elite 14 W 25-11, 25-23
Sat 4 Apr 1:00pm GA5 14 Sandy vs. Lake Norman 14 Grey W 25-20, 20-25, 15-10
GA5 14 Sandy won their pool at 3-0 to make the challenge matches!

Challenge Match 2
Sat 4 Apr 4:00pm GA5 14 Sandy vs. ProLink 14N Adam W 25-22, 22-25, 18-16
GA5 14 Sandy won their challenge match to make the Gold Bracket!

GA5 14 Cherry started as the #3 team in 14 American Pool R1P20.
Fri 3 Apr 3:00pm GA5 14 Cherry vs. Cape Coast 14-1 L 9-25, 9-25
Fri 3 Apr 6:00pm GA5 14 Cherry vs. Lynchburg Volleyball Academy 14-1 L 22-25, 23-25
Fri 3 Apr 7:00pm GA5 14 Cherry vs. Blocksport 14 Elite-2 L 13-25, 16-25
GA5 14 Cherry finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 14 Cherry moved on as the #3 team in 14 American Pool R2D2P12.
Sat 4 Apr 3:00pm GA5 14 Cherry vs. Mobile Storm 14 Power L 25-23, 24-26, 10-15
Sat 4 Apr 6:00pm GA5 14 Cherry vs. NC Elite 14 Cardinal L 25-23, 17-25, 11-15
Sat 4 Apr 7:00pm GA5 14 Cherry vs. Carolina Union 14-3 Lauren L 9-25, 12-25
GA5 14 Cherry finished 4th in their pool at 0-3 to land in Flight 5A.

GA5 14 Jaclyn started as the #4 team in 14 American Pool R1P21.
Fri 3 Apr 4:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Winter Park 14 Elite Black L 13-25, 7-25
Fri 3 Apr 5:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Lake Murray 14 Red L 10-25, 8-25
Fri 3 Apr 7:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Emerald Coast 14 Regional L 25-22, 24-26, 6-15
GA5 14 Jaclyn finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 14 Jaclyn moved on as the #3 team in 14 American Pool R2D2P9.
Sat 4 Apr 3:00pm GA5 14 Jaclyn vs. SA Force 142 National L 9-25, 13-25
Sat 4 Apr 6:00pm GA5 14 Jaclyn vs. 360VB 14 Kaos L 18-25, 16-25
Sat 4 Apr 7:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Triangle 14 Silver L 10-25, 5-25
GA5 14 Jaclyn finished 4th in their pool at 0-3 to land in Flight 5B.

Gold Bracket
Sun 5 Apr 8:00am GA5 14 Sandy vs. Tampa Elite U14 Columbia L 11-25, 23-25
GA5 14 Sandy lost in the first round to finish tied for 9th.

Flight 5A
Sun 5 Apr 11:00am GA5 14 Cherry vs. Vail 14-2 W 27-25, 25-18
Sun 5 Apr 1:00pm GA5 14 Cherry vs. Volley One Academy 14-2 B National W 29-27, 26-24
Sun 5 Apr 2:00pm GA5 14 Cherry vs. Eastside Cleveland 14 Purple L 26-24, 19-25, 12-15
GA5 14 Cherry lost in the finals of Flight 5A to finish tied for 108th.

Flight 5B
Sun 5 Apr 8:00am GA5 14 Jaclyn vs. Club West Nashville 14-3 W 25-22, 25-23
Sun 5 Apr 11:00am GA5 14 Jaclyn vs. ProLink 14N Lindsay W 25-17, 25-15
Sun 5 Apr 1:00pm GA5 14 Jaclyn vs. Southern Slammers 14-1 W 24-26, 25-15, 15-6
GA5 14 Jaclyn won Flight 5B to finish tied for 106th.

13 American - GA5 13 Alexis, GA5 13 Kelsey

GA5 13 Alexis started as the #2 team in 13 American Pool R1P10.
Fri 3 Apr 4:00pm GA5 13 Alexis vs. Club Crimson VBC 13-1 W 25-16, 25-19
Fri 3 Apr 6:00pm GA5 13 Alexis vs. Richmond 13 Zonals L 16-25, 23-25
Fri 3 Apr 8:00pm GA5 13 Alexis vs. Doral Volleyball Academy 13-1 L 14-25, 20-25
GA5 13 Alexis finished 3rd in their pool at 1-2 and out of contention.

GA5 13 Alexis moved on as the #1 team in 13 American Pool R2D2P10.
Sat 4 Apr 3:00pm GA5 13 Alexis vs. Atlanta Boom 13 Orange W 25-16, 25-11
Sat 4 Apr 5:00pm GA5 13 Alexis vs. Top Select 13 Top W 25-21, 25-19
Sat 4 Apr 8:00pm GA5 13 Alexis vs. Carolina Select 13 Dettman W 25-19, 25-17
GA5 13 Alexis won their pool at 3-0 to make Flight 2B!

GA5 13 Kelsey started as the #4 team in 13 American Pool R1P20.
Fri 3 Apr 4:00pm GA5 13 Kelsey vs. Eastside ClevelandVC 13 Black L 12-25, 8-25
Fri 3 Apr 5:00pm GA5 13 Kelsey vs. MVP 13-Gold L 7-25, 16-25
Fri 3 Apr 7:00pm GA5 13 Kelsey vs. UPONTOP 13-1 L 18-25, 14-25
GA5 13 Kelsey finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 13 Kelsey moved on as the #3 team in 13 American Pool R2D2P6.
Sat 4 Apr 3:00pm GA5 13 Kelsey vs. EliteVBTC 13 Blue L 9-25, 20-25
Sat 4 Apr 6:00pm GA5 13 Kelsey vs. Carolina Islanders 13 Power L 18-25, 14-25
Sat 4 Apr 7:00pm GA5 13 Kelsey vs. NC Elite 13 Coastal Black L 22-25, 21-25
GA5 13 Kelsey finished 4th in their pool at 0-3 to land in Flight 5B.

Flight 2B
Sun 5 Apr 8:00am GA5 13 Alexis vs. Academy 13 Crystal W 25-8, 25-14
Sun 5 Apr 10:00am GA5 13 Alexis vs. Lake Norman 13 Grey W 17-25, 25-23, 15-8
Sun 5 Apr 12:00pm GA5 13 Alexis vs. Five Star 13 Black L 11-25, 25-13, 12-15
GA5 13 Alexis lost in the finals of Flight 2B to finish tied for 51st.

Flight 5B
Sun 5 Apr 8:00am GA5 13 Kelsey vs. Cape Fear 13 Typhoon L 9-25, 12-25
GA5 13 Kelsey lost in the quarterfinals of Flight 5B to finish tied for 93rd.

12 American - GA5 12 Jasmine, GA5 12 Aneisha

GA5 12 Jasmine started as the #2 team in 12 American Pool R1P9.
Fri 3 Apr 9:00am GA5 12 Jasmine vs. MVP 12-Black W 25-18, 25-8
Fri 3 Apr 11:00am GA5 12 Jasmine vs. Metro Atlanta 12 Elite W 25-20, 19-25, 15-12
Fri 3 Apr 1:00pm GA5 12 Jasmine vs. Tampa Elite U12 Columbia L 16-25, 18-25
GA5 12 Jasmine finished 2nd in their pool at 2-1 to stay in contention.

GA5 12 Jasmine continued as the #3 team in 12 American Pool R2D1P1.
Sat 4 Apr 8:00am GA5 12 Jasmine vs. A5 11-1 Walter L 19-25, 14-25
Sat 4 Apr 11:00am GA5 12 Jasmine vs. North Atlanta 12-1 Amanda L 8-25, 25-21, 8-15
Sat 4 Apr 12:00pm GA5 12 Jasmine vs. Top Select 12 Elite L 16-25, 21-25
GA5 12 Jasmine finished 4th in their pool at 0-3 to land in the Bronze Bracket.

GA5 12 Aneisha started as the #4 team in 12 American Pool R1P2.
Fri 3 Apr 9:00am GA5 12 Aneisha vs. Top Select 12 Elite L 9-25, 6-25
Fri 3 Apr 10:00am GA5 12 Aneisha vs. USA South 12 National L 4-25, 6-25
Fri 3 Apr 12:00pm GA5 12 Aneisha vs. Carolina Union 12-2 Alyssa L 6-25, 11-25
GA5 12 Aneisha finished 4th in their pool at 0-3 and out of contention.

GA5 12 Aneisha moved on as the #4 team in 12 American Pool R2D2P1.
Sat 4 Apr 9:00am GA5 12 Aneisha vs. A5 12-3 Keiyara L 6-25, 8-25
Sat 4 Apr 10:00am GA5 12 Aneisha vs. Jacksonville Juniors 12N Team Rox L 4-25, 5-25
Sat 4 Apr 12:00pm GA5 12 Aneisha vs. MVP 12-Black L 20-25, 18-25
GA5 12 Aneisha finished 4th in their pool at 0-3 to land in Flight 4.

Bronze Bracket
Sun 5 Apr 1:00pm GA5 12 Jasmine vs. Excel 121 National L 14-25, 10-25
GA5 12 Jasmine lost in the quarterfinals of the Bronze Bracket to finish tied for 20th.

Flight 4
Sun 5 Apr 1:00pm GA5 12 Aneisha vs. North Atlanta 12-2 Danielle L 14-25, 10-25
GA5 12 Aneisha lost in the quarterfinals to finish tied for 40th.


GA5 Volleyball Club: Teaching life lessons through the sport of volleyball.

We practice an "Open Book" financial policy where every parent will have the right at any time to see and understand the financials for their athlete's particular team and the club as a whole.

GA5 Volleyball Club
3640 Burnette Road, Suwanee, GA 30024
Phone: 630-667-1009

© 2018 GA5 Volleyball Club

Club volleyball websites by VolleyMax